Չինաստանի դիրքորոշումն ուկրաինական հարցի նկատմամբ հետեւողական է. ՉԺՀ-ի ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի դիրքորոշումն ուկրաինական հարցի նկատմամբ հետեւողական Է. Պեկինը հորդորում Է բոլոր կողմերին՝ զսպվածություն դրսեւորել եւ կանխել հետագա Էսկալացիան: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 25-ին տեղի ունեցած ճեպազրույցում հայտարարել Է ՉԺՀ-ի ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Վան Վենբինը, պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Չինաստանն Ուկրաինա «ներխուժումը» ռազմական Է համարում այն ամենից հետո, ինչ տեղի ունեցավ վերջին օրերի ընթացքում:
«Յուրաքանչյուր երկրի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը հարկավոր Է հարգել եւ պաշտպանել:
ՄԱԿ-ի կանոնադրության հիմնական նպատակներն ու սկզբունքները անհրաժեշտ Է պաշտպանել համատեղ ջանքերով. դա սկզբունք Է, որը Չինաստանը պահպանել Է, ինչպես նաեւ՝ միջազգային հարաբերությունների հիմնական նորմա, որը պետք Է պահպանեն բոլոր երկրները»,-հայտարարել Է դիվանագետը:
Միեւնույն ժամանակ, նշել Է նա, մենք տեսնում ենք, որ ուկրաինական հարցի պատմությունը բարդ Է ու առանձնահատուկ, եւ, հասկանալով Ռուսաստանի ռացիոնալ անհանգստություններն անվտանգության ոլորտում, Չինաստանը հանդես Է գալիս սառը պատերազմի մտածելակերպից լիովին հրաժարվելու եւ երկխոսության ու բանակցությունների ճանապարհով եվրոպական անվտանգության հավասարակշռված, արդյունավետ ու կայուն մեխանիզմ ձեւավորելու օգտին:
Դիվանագետը նաեւ ուղղակիորեն չի պատասխանել այն հարցին, թե Չինաստանն արդյոք կճանաչի ԼԺՆ-ն եւ ԴԺՀ-ն, նշելով միայն, որ ուկրաինական հարցը բարդ պատմություն ունի, եւ հույս հայտնելով, որ կողմերը տարաձայնությունները կկարգավորեն բանակցությունների ճանապարհով:
«Ուկրաինան, անկասկած, ինքնիշխան պետություն Է, Չինաստանի դիրքորոշումն ուկրաինական հարցի նկատմամբ հստակ Է եւ հետեւողական, այն չի փոխվել»,-հայտարարել Է նա, պատասխանելով այն հարցին, թե Պեկինը մինչեւ հիմա Ուկրաինան համարում Է արդյոք ինքնիշխան պետություն, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В МИД Китая заявили о последовательной позиции по украинскому вопросу
Позиция Китая по украинскому вопросу последовательна, Пекин призывает все стороны проявить сдержанность и предотвратить дальнейшую эскалацию.Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости,об этом заявил на брифинге в пятницу официальный представитель МИД КНР Ван Вэньбинь, отвечая на вопрос о том, считает ли Китай военную на Украине "вторжением" после всего, что произошло за последние сутки.
"Суверенитет и территориальную целостность каждой страны нужно уважать и защищать. Основные цели и принципы УставаООНтакже необходимо отстаивать совместными усилиями, это принцип, который Китай всегда поддерживал, а также основная норма международных отношений, которую должны соблюдать все страны", – заявил дипломат.
В то же время, указал он, мы видим, что история украинского вопроса сложная и особенная, и, понимая рациональные обеспокоенностиРоссиив сфере безопасности,Китайвыступает за полный отказ от менталитета холодной войны и формирование сбалансированного, эффективного и устойчивого механизма европейской безопасности путем диалога и переговоров.
Дипломат также не стал прямо отвечать на вопрос о том, признает ли КитайЛНРиДНР, указав лишь, что украинский вопрос имеет сложную историю, и выразив надежду, что стороны урегулируют разногласия путем переговоров.
"Украина, несомненно, является суверенным государством, позиция Китая по украинскому вопросу ясна и последовательна, она не изменилась", - заявил он, отвечая на вопрос о том, считает ли Пекин до сих порУкраинусуверенным государством.