Միջազգային գործընկերներից ակնկալում ենք հասցեական արձագանք Ադրբեջանի անօրինական գործողություններին. Հակոբ Արշակյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փետրվարի 24-ին կայացել է Հայաստան-ԵՄ խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի 2-րդ նիստը, որի ընթացքում Հակոբ Արշակյանը հանդես է եկել բացման խոսքով:
«Հարգելի' համանախագահներ,
Հարգելի' տիկին դեսպան,
Հարգելի' գործընկերներ,
Ողջունում եմ ձեզ Երեւանում` ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի 2-րդ նիստի անցկացման կապակցությամբ: Ուրախ եմ, որ այսօր հնարավորություն ունենք քննարկել Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական միության միջեւ համագործակցության ներկա վիճակին, Ազգային ժողովի եւ Եվրոպական խորհրդարանի փոխգործակցությանը վերաբերող, ինչպես նաեւ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող օրակարգային այլ հարցեր:
Ցանկանում եմ նշել, որ Եվրոպական միության հետ գործընկերության զարգացումը Հայաստանի համար եղել եւ շարունակում է մնալ ՀՀ արտաքին քաղաքականության տիրույթի կարեւոր ուղղություններից մեկը:
Կարեւորելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերն արդի միջազգային հարաբերություններում, մենք մշտապես պատրաստ ենք երկխոսություն ծավալել մեր եվրոպացի գործընկերների հետ խորհրդարանական տարբեր ձեւաչափերում` տարածաշրջանային խնդիրներ քննարկելու եւ դրանց լուծումներին աջակցելու համար: Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ Եվրոպական միության հետ արդեն իսկ գոյություն ունեցող սերտ գործընկերության խորացմանն ուղղված ընդհանուր օրակարգի հաստատմանը, ինչն էլ, վստահաբար, կնպաստի տարածաշրջանային կայունությանն ու զարգացմանը:
ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի 2021 թվականի մարտի 1-ից գործողության մեջ մտնելը նոր հեռանկարներ է բացել ԵՄ անդամ երկրների հետ համագործակցության նոր ծրագրեր իրականացնելու համար: Կուզենայի մեր անկեղծ երախտագիտությունը հայտնել Եվրոպական միության կողմից տրամադրվող նշանակալի ֆինանսական աջակցության համար, որն ուղղված է լինելու մի շարք ուղենշային նախաձեռնությունների իրականացմանը:
Անցյալ տարի տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ազատ ու արդար անցկացմամբ մենք վերահաստատեցինք ժողովրդավարական արժեքներին մեր հավատարմությունը: Վստահեցնում եմ, որ Հայաստանի իշխանություններն առաջնահերթ են համարում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների շարունակականության ապահովման եւ ժողովրդավարական բարեփոխումների անշրջելիության ուղղությամբ:
Նախորդ տարվա իրադարձությունները նոր իրականություն են ստեղծել մեր տարածաշրջանում եւ դրանից դուրս: 2020 թվականի սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի կողմից սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի ծանր հետեւանքներն անդառնալի եղան մեզ համար: Այսօր մեր առջեւ կանգնած են անվտանգության մարտահրավերներ: Տարածաշրջանի խաղաղությունը վտանգված է, կայունությունը` փխրուն: Առավել վտանգավոր զարգացում է հանդիսանում ադրբեջանական զինուժի ներթափանցումը Հայաստանի ինքնիշխան տարածք: Հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակը լարված է 2021 թվականի մայիսի 12-ից: Հայաստանի Հանրապետության դեմ ոտնձգությունները հանգեցրել են մարդկային զոհերի եւ լրջորեն վտանգել տարածաշրջանային անվտանգությունը:
Հայաստանը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից ռազմական գործողությունները, որոնք խաթարում են տարածաշրջանային խաղաղությունն ու անվտանգությունը:
Մեր միջազգային գործընկերներից ակնկալում ենք Ադրբեջանի անօրինական գործողություններին անհապաղ եւ հասցեական արձագանք, այդ թվում` Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներթափանցմանը եւ Ադրբեջանի կողմից սահմաններում հրահրող հետագա սրացումներին: Մեր խորին համոզմամբ, ուժի կիրառումը չի կարող նպաստել վստահության ամրապնդման միջոցառումների հաստատմանը, ինչպես նաեւ խաղաղության մթնոլորտին:
Այս առումով կուզենայի իմ շնորհակալությունը հայտնել Եվրոպական խորհրդարանի անդամներին` 44-օրյա պատերազմից հետո սկզբունքային դիրքորոշում ցուցաբերելու համար: Կուզենայի առանձնահատուկ անդրադառնալ հայ ռազմագերիների վերադարձի վերաբերյալ Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ձայների ճնշող մեծամասնությամբ ընդունված բանաձեւի համար, որով Եվրոպական խորհրդարանը պահանջում է հակամարտության ընթացքում եւ դրանից հետո ձերբակալված բոլոր հայ գերիների, ռազմական եւ քաղաքացիական անձանց անհապաղ եւ անվերապահ ազատ արձակումը:
2021թ. մայիսի 19-ին Եվրոպական խորհրդարանի լիագումար նիստում քվեարկության արդյունքներով հաստատվեց նաեւ Թուրքիայի վերաբերյալ բանաձեւ-զեկույցը, որում Եվրոպական միությունը վերահաստատում է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու կոչը: Թուրքիային նաեւ կոչ է արվում զերծ մնալ ցանկացած տեսակի հակահայկական քարոզչությունից ու ատելության խոսքից եւ լիարժեքորեն հարգել հայկական մշակույթը պաշտպանելու հանձնառությունը: Զեկույցում մի քանի անդրադարձ է արվում նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում Թուրքիայի ունեցած բացասական դերին: Հաշվետու զեկույցներում ԵՄ կողմը վերահաստատում է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու կոչը: Ցավոք սրտի, Հայոց ցեղասպանության չճանաչումը եւ ցեղասպանության ժխտումը բերում են նոր ցեղասպանությունների եւ պատերազմների:
Համոզված ենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսումը, 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եւ 2021թ. հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների լիարժեք իրականացումը, դրանց խախտումների հետեւանքների վերացումը, այդ թվում` անվերապահորեն հրադադարի ռեժիմի պահպանումը, ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի դուրսբերումը, ռազմագերիների եւ քաղաքացիական պատանդների անհապաղ վերադարձը կարող են պայմաններ ստեղծել տարածաշրջանային խաղաղության եւ անվտանգության ամրապնդման համար:
Հայաստանը մեծապես կարեւորում է հարեւան պետությունների հետ բնականոն հարաբերություններ ունենալը: Մենք կողմնակից ենք եւ ձգտում ենք տարածաշրջանում բաց սահմաններով եւ գործընկերության վրա խարսխված հարաբերություններ հաստատելուն` մշտապես պատրաստ լինելով առողջ ու իրատեսական երկխոսության:
Կուզենայի ձեզ տեղեկացնել, որ իմ գործընկեր, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը, որպես Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչ հունվարի 14-ին հանդիպել է Թուրքիայի ներկայացուցիչ Սերդար Քըլըչի հետ: Այսօր, Վիեննայում տեղի կունենա բանագնացների երկրորդ հանդիպումը: Լիահույս ենք, որ Թուրքիան կվերանայի 1993 թվականից ի վեր անկախ Հայաստանի նկատմամբ վարվող փակ սահմանների քաղաքականությունը:
Մենք պատրաստակամ ենք համագործակցության կամուրջներ ունենալ ինչպես հարեւան երկրների, այնպես էլ տարբեր ձեւաչափերում գործող միջազգային կազմակերպությունների հետ` ի նպաստ մեր երկրի զարգացման ու տարածաշրջանում խաղաղության ամրապնդման: Վստահ եմ, որ Եվրոպական միությունն այն կառույցն է, որն իր առաքելությամբ կաջակցի այդ խաղաղության ու կայունության հաստատմանը, իսկ մենք` խորհրդարանականներս, կօգտագործենք խորհրդարանական դիվանագիտության բոլոր լծակները մեր տարածաշրջանում ժողովրդավարական արժեքների հաստատման եւ հարգման ուղղությամբ:
Եվս մեկ անգամ ողջունում եմ գործընկերներին Հայաստանում եւ մաղթում արդյունավետ աշխատանք»,- բացման խոսում ասել է Հակոբ Արշակյանը:

От международных партнеров ожидаем адресной реакции на незаконные действия Азербайджана: Акоп Аршакян
24 февраля состоялось второе заседание Комитета Парламентского партнерства Армения-ЕС, на котором Акоп Аршакян выступил со вступительной речью. Об этом «Арменпресс» сообщили в Управлении по информации и связям с общественностью НС Армении.
«Уважаемые сопредседатели!
Уважаемая госпожа Посол!
Приветствую Вас в Ереване в связи с проведением 2-го заседания Комитета Парламентского партнерства ЕС-Армения. Рад, что сегодня у нас есть возможность обсудить нынешнее состояние сотрудничества между Республикой Армения и Европейским союзом, взаимодействие Национального собрания и Европейского парламента, а также другие вопросы повестки дня, представляющие взаимный интерес.
Хочу отметить, что развитие партнерства с Европейским союзом для Армении было и остается одним из важных направлений внешней политики Армении.
Осознавая значение роли парламентской дипломатии в современных международных отношениях, мы всегда готовы вести диалог с нашими европейскими партнерами в различных парламентских форматах для обсуждения региональных проблем и содействия их решениям. Армения остается верной общей повестке, направленной на углубление уже существующего тесного партнерства с Европейским союзом, что, несомненно, будет способствовать региональной стабильности и развитию.
Вступление в действие Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС с 1 марта 2021 года открыло новые перспективы для реализации новых программ сотрудничества со странами-членами ЕС. Хотел бы выразить нашу искреннюю признательность за значительную финансовую поддержку, оказанную Европейским союзом, которая будет направлена на реализацию ряда значимых инициатив.
Мы подтвердили свою приверженность демократическим ценностям, проведя в прошлом году свободные и справедливые внеочередные выборы. Заверяю, что власти Армении считают своим приоритетом обеспечение преемственности институциональных реформ и необратимости демократических преобразований.
События прошлого года создали новую реальность в нашем регионе и за его пределами. Тяжелые последствия 44-дневной войны, развязанной Азербайджаном и Турцией против Нагорного Карабаха в сентябре 2020 года, оказались для нас необратимыми. Сегодня мы сталкиваемся с проблемами безопасности. Мир в регионе под угрозой, стабильность хрупка. Наиболее опасным событием является проникновение азербайджанских вооруженных сил на суверенную территорию Армении. Ситуация на армяно-азербайджанской границе остается напряженной с 12 мая 2021 года. Агрессия против Республики Армения привела к человеческим жертвам и создала серьезную угрозу региональной безопасности.
Армения решительно осуждает военные действия Азербайджана, которые подрывают региональный мир и безопасность.
Мы ожидаем немедленной и целенаправленной реакции наших международных партнеров на незаконные действия Азербайджана, на проникновение на суверенную территорию Армении и дальнейшую эскалацию, на провокации Азербайджана на границе. Мы твердо убеждены в том, что применение силы не может способствовать установлению мер укрепления доверия, а также созданию атмосферы мира.
В этой связи хотел бы поблагодарить депутатов Европарламента за принципиальную позицию, выказываемую после 44-дневной войны. Хотел бы обратить особое внимание на принятую подавляющим большинством голосов в Европарламенте резолюцию о возвращении армянских военнопленных, в которой содержится призыв к немедленному и безоговорочному освобождению всех армянских военнопленных, заключенных и гражданских лиц, задержанных во время и после конфликта.
19 мая 2021 года на Пленарном заседании Европарламента резолюцией по Турции был утвержден доклад-резолюция, согласно которому Европейский Союз подтверждает свой призыв к признанию Геноцида армян. Также призывают Турцию воздерживаться от любой антиармянской пропаганды и разжигания ненависти и полностью соблюдать свои обязательства по защите армянской культуры. В докладе несколько раз упоминалась негативная роль Турции в нагорно-карабахском конфликте. В отчетах ЕС подтверждает свой призыв к признанию Геноцида армян. К сожалению, непризнание Геноцида армян и отрицание геноцида ведут к новым геноцидам и войнам.
Мы убеждены, что возобновление процесса мирного урегулирования карабахского конфликта под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ, полноценная реализация трехсторонних заявлений от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года, ликвидация последствий их нарушений, в том числе соблюдение режима прекращения огня, вывод азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории Армении, немедленное возвращение военнопленных и гражданских заложников могут создать условия для укрепления регионального мира и безопасности.
Армения придает большое значение нормальным отношениям с соседними странами. Мы поддерживаем и стремимся установить отношения на основе открытых границ и партнерства в регионе, всегда готовы к здоровому и реалистичному диалогу.
Довожу до Вашего сведения, что мой коллега, вице-спикер Национального собрания РА Рубен Рубинян в качестве представителя Республики Армения 14 января встретился с представителем Турции Сердаром Кылычем. Сегодня в Вене состоится вторая встреча послов. Мы надеемся, что Турция пересмотрит свою политику границ с независимой Арменией, закрытых с 1993 года.
Мы готовы навести мосты сотрудничества как с соседними странами, так и с международными организациями, действующими в различных форматах, для развития нашей страны и укрепления мира в регионе. Я убежден, что Европейский Союз является органом, который своей миссией поддержит установление этого мира и стабильности. Мы, парламентарии, будем использовать все рычаги парламентской дипломатии для утверждения и уважения демократических ценностей в нашем регионе.
Еще раз хочу приветствовать своих коллег в Армении и пожелать нам плодотворной работы», - сказал в своем вступительном слове Акоп Аршакян.