Գուտերեշն Ուկրաինայում հաշտեցման կոչ է արել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միավորված ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը Ուկրաինայում հաշտեցման կոչ է արել:
«Ժամանակն է հրադադար հաստատել և վերադառնալ երկխոսության ու բանակցային ուղի՝ հանուն Ուկրաինայի բնակչության փրկության»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասել է Գուտերեշը՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նիստին:
Նա նշել է, որ իրենք շարունակելու են աջակցել խնդրի խաղաղ կարգավորման փնտրտուքներին:
Գուտերեշը նշել է, որ Ռուսաստանի կողմից Դոնեցկի և Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունների ճանաչումը չի համապատասխանում ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և «Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության ու ինքնիշխանության խախտում է»:

Guterres calls for reconciliation in Ukraine
YEREVAN, 23 FEBRUARY, ARMENPRESS. The Secretary-General of the United NationsAntónio Guterrescalled for reconciliation in Ukraine.
“It is time to establish a ceasefire and return to dialogue and negotiation for the sake of the salvation of the population of Ukraine”, ARMENPRESS reports, Guteress said at the session of the General Assembly of the United Nations.
He mentioned that they will continue to support the search for peaceful settlement of the issue.
Guterres mentioned that the recognition of the People’s Republic of Donetsk and Lugansk by Russia doesn’t correspond to the United Nations Charter and “is a violation of the territorial integrity and sovereignty of Ukraine”.