Հավայան կղզիներում չորս մարդ է զոհվել ուղղաթիռի կործանման հետեւանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չորս մարդ Է զոհվել ուղղաթիռի կործանման հետեւանքով, որը տեղի Է ունեցել Հավայան Կաուայի կղզում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է NBC հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ-ի ռազմածովային ուժերի Խաղաղօվկիանոսյան հրթիռային զինափորձարանը:
Հեռուստաալիքի համաձայն, կործանումը տեղի Է ունեցել այն նույն մարզում, որտեղ տեղակայված Է զինափորձարանը: ԱՄՆ-ի տրանսպորտի անվտանգության ազգային խորհուրդը հայտարարել Է, որ հետաքննում Է Sikorsky S-61N տեսակի ուղղաթիռի կործանման պատճառը: Ուղղաթիռը վարձակալվել Էր պարտավորագրով եւ շահագործվում Էր Croman կորպորացիայի կողմից, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Four killed in helicopter crash on Hawaii island of Kauai
YEREVAN, FEBRUARY 23, ARMENPRESS. Four people have been killed in a helicopter crash on the Hawaii island of Kauai on Tuesday, NBC News reports citing the statement of the U.S. Navy's Pacific Missile Range Facility.
The helicopter was operated by Croman Corporation and was conducting routine training operations under contract to the U.S. Navy, said Brian Beattie with Croman Corporation.
The four crew on board were Croman employees, Beattie said.
The White City, Oregon, company, provides helicopters and crews to government entities for missions including firefighting.
The National Transportation Safety Board identified the aircraft as a Sikorsky S-61N and said it was investigating the cause of the crash.