Մակրոնը հետաձգել է ընտրություններին առաջադրվելն Ուկրաինայի ճգնաժամի շուրջ բանակցությունների պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանունել Մակրոնը մեկ շաբաթով հետաձգել Է իր թեկնածության առաջադրումն ապրիլին կայանալիք նախագահական ընտրություններում, որպեսզի այժմ ժամանակը լիովին նվիրի Ուկրաինայի ճգնաժամի կարգավորմանը: Փետրվարի 21-ին այդ մասին հաղորդել Է RMC ռադիոկայանը՝ վկայակոչելով Ֆրանսիայի ղեկավարի աշխատակիցների մերձավոր շրջանակը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ուկրաինայի իրադրությունը խառնել Է բոլոր խաղաթղթերը»,- պարզաբանել Է նախագահի պլանների փոփոխությունը նրա խորհրդականներից մեկը: Սկզբնապես խոսքը վերաբերում Էր փետրվարի 21-ին, բայց հանգստյան օրերը Մակրոնը նվիրեց օտարերկրացի ղեկավարների հետ բանակցություններին, այդ թվում երկու անգամ հեռախոսով զրուցել Է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուինինի հետ»:
Այժմ որպես Մակրոնի առաջադրման հավանական ժամկետ քաղաքական փորձագետները նշում են տարվա իններորդ շաբաթը: Այն սկսվում Է փետրվարի 28-ին: Ֆրանսիայի նախագահի ընտրությունները տեղի կունենան երկու փուլով՝ ապրիլի 10-ին եւ 24-ին: Չնայած այն բանին, որ գործող նախագահը չի հայտարարել երկրորդ ժամկետով իր թեկնածությունն առաջադրելու մասին, նա առաջատարն Է սոցհարցումներում: Առաջին փուլում նրա օգտին իր ձայնն Է պատրաստ տալու ընտրողների մեկ քառորդից ոչ պակաս մասը: Դա գործող նախագահին պատկառելի գերազանցություն Է ապահովում արդեն առաջին փուլում: Պաշտոնական նախընտրական արշավը կսկսվի մարտի 4-ին՝ թեկնածուների գրանցման ավարտով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: Макрон отложил на неделю выдвижение на выборах из-за переговоров о кризисе на Украине
Президент Франции Эмманюэль Макрон отложил на неделю выдвижение своей кандидатуры на предстоящих в апреле президентских выборах, чтобы сейчас полностью посвятить время урегулированию кризиса на Украине. Как передает Арменпресс, об этом сообщила в понедельник радиостанцияRMCсо ссылкой на ближний круг сотрудников французского лидера.
"Ситуация на Украине смешала все карты", - объяснил изменение планов президента один из его советников. Первоначально речь шла о 21 февраля, но "все выходные Макрон посвятил переговорам с иностранными лидерами, в том числе дважды беседовал по телефону с президентом России Владимиром Путиным".
Теперь в качестве вероятных сроков выдвижения Макрона политические эксперты называют девятую неделю года. Она начнется 28 февраля.
Выборы президента Франции пройдут в два тура - 10 и 24 апреля. Несмотря на то что действующий президент не объявил о решении баллотироваться на второй срок, он лидирует в соцопросах. Свои голоса в первом туре ему готовы отдать не менее четверти избирателей. Это обеспечивает действующему президенту солидный отрыв от соперников уже в первом туре. Официальная предвыборная кампания начнется 4 марта с завершением регистрации кандидатов.