ՄԱԿ-ում հայտնել են 2021 թվականին համաշխարհային առեւտրի ռեկորդային ծավալի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2021 թվականին համաշխարհային առեւտրի ծավալը հասել Է 28,5 տրիլիոն դոլարի ռեկորդային բարձր մակարդակի՝ 2020 թվականի համեմատությամբ ավելանալով 25 տոկոսով, 2019 թվականի համեմատությամբ ցուցանիշն աճել Է 13 տոկոսով:
Ընթացիկ տարա առաջին եռամսյակում սպասվում Է այդ բնագավառում աճի տեմպերի դանդաղում, ասված Է ՄԱԿ-ի Առեւտրի եւ զարգացման կոնֆեդերացիայի (ՅՈՒՆԿՏԱԴ)՝ փետրվարի 17-ին Ժնեւում հրապարակված զեկույցում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ամբողջությամբ վերցված համաշխարհային առեւտրի ծավալը 2021 թվականին հասել Է շուրջ 28,5 տրիլիոն դոլար ռեկորդային մակարդակի, ինչն իրենից ներկայացնում Է մոտավորապես 25 տոկոսով աճ 2020 թվականի համեմատությամբ եւ աճ 13 տոկոսի շրջանում մինչհամավարակային 2019 թվականի համեմատությամբ»,- ասված Է զեկույցում:
ՅՈՒՆԿՏԱԴ-ի կանխատեսման համաձայն՝ 2022 թվականի առաջին եռամսյակի ընթացքում առեւտրի աճի տեմպերը «կդանդաղեն», ուստի առեւտրի ծավալը, ինչպես սպասվում Է, «նման կլինի 2021 թվականի չորրորդ եռամսյակի մակարդակին»:
Անցյալ տարի «դրական միտւմը միջազգային առեւտրի բնագավաում» զգալի չափով պայմանավորված Էր, ինչպես կարծում են փորձագետները, հումքային ապրանքների գների բարձրացմամբ, համավարակի հետ կապված սահմանափակումների մեղմացմամբ եւ պահանջակի ուժեղ վերականգնմամբ՝ տնտեսության խթանման միջոցների փաթեթների շնորհիվ»:
Այս տարի, կարծում են ՅՈՒՆԿՏԱԴ-ում, գլոբալ առեւտրի վրա կազդեն մի շարք գործոններ, մասնավորապես գնաճն ԱՄՆ-ում եւ անհանգստությունը Չինաստանում անշարժ գույքի հատվածի դրության առիթով: Զեկույցի հեղինակներն ընդգծում են, որ համավարկը հանգեցրել Է «աննախադեպ ճնշման մատակարարումների շղթայի վրա: Լոգիստական խախտումները, կիսահաղորդիչների պակասը եւ Էներգակիրների աճող գները նպաստել են «հետագա պակասի մատակարարումների ոլորտում» եւ ծովային բեռնափոխադրումների կտրուկ թանկացման, արձանագրել են ՅՈՒՆԿՏԱԴ-ում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В ООН сообщили о рекордном объеме мировой торговли в 2021 году
Объем мировой торговли в 2021 году достиг рекордно высокого уровня в $28,5 трлн, увеличившись на 25% по сравнению с 2020 годом, в сравнении с 2019-м годом показатель возрос на 13%. В первом квартале текущего года ожидается замедление темпов роста в этой области, говорится в опубликованном в четверг в Женеве докладе Конференции ООН по торговле и развитию (ЮНКТАД), сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"В целом объем мировой торговли достиг в 2021 году рекордного уровня около $28,5 трлн, что представляет собой рост примерно на 25% относительно 2020 года и рост в районе 13% по сравнению с допандемийным 2019 годом", - говорится в докладе.
Согласно прогнозу ЮНКТАД, в течение первого квартала 2022 года темпы роста торговли будут "замедляться", поэтому объем торговли, как ожидается, "будет схож с уровнями четвертого квартала 2021 года".
"Позитивная тенденция в международной торговле" в минувшем году была в значительной степени обусловлена, как считают эксперты, "увеличением цен на сырьевые товары, ослаблением связанных с пандемией ограничений и сильным восстановлением спроса благодаря пакетам мер стимулирования экономики". В нынешнем году, полагают в ЮНКТАД, на глобальную торговлю будет влиять ряд факторов, в частности инфляция в США и обеспокоенность по поводу положения в секторе недвижимости в Китае.
Авторы доклада подчеркивают, что пандемия привела к "беспрецедентному давлению на цепочки поставок". Логистические сбои, нехватка полупроводников и растущие цены на энергоносители способствовали "дальнейшим нехваткам в сфере поставок" и резкому удорожанию морских грузоперевозок, констатировали в ЮНКТАД.