Շոլցը կոչ է արել շտապ դեէսկալացիա սկսել Ուկրաինայի շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի շուրջ իրավիճակի դեէսկալացիան շտապ անհրաժեշտ է, պատերազմ չպետք է սկսվի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հայտարարությանը։
«Իմ այցը տեղի է ունենում Եվրոպայում վերջին տասնամյակների ընթացքում ամենածանր և սպառնացող ճգնաժամի նշանի ներքո։ Ռուսաստանի ռազմական գործունեությունը և սահմանի երկայնքով ռուսական զորքերի կենտրոնացումը, Ռուսաստանի կողմից ձևակերպված անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ հարցերը մեր բանակցություններում շատ ժամանակ խլեցին։ Ես իմ գնահատականը հայտնեցի անվտանգության իրավիճակի վերաբերյալ, և քննարկեցինք՝ ինչպես ենք մենք և մեր եվրոպացի գործընկերները գնահատում այս իրավիճակը»,- ասել է Շոլցը՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցություններից հետո:
«Մենք անհանգստացած ենք, որ ուկրաինական շփման գծում զինվորականներ են կենտրոնացված, դրա համար ակնհայտ պատճառ չկա: Ուստի շտապ անհրաժեշտ է դեէսկալացիա: Այս լարված իրավիճակում շատ կարևոր է պատերազմ չսկսել»,- ասել է նա:

YEREVAN, 15 FEBRUARY, ARMENPRESS. The de-escalation of the situation around Ukraine is urgently needed, a war should not start, ARMENPRESS reports "RIA Novosti" informs, citing the statement of German Chancellor Olaf Scholz.
"My visit is taking place under the light of the worst and most threatening crisis in Europe of recent decades. Russia's military activity, the concentration of Russian troops along the border, the issues of security guarantees formulated by Russia took up a lot of time in our negotiations. I expressed my assessment of the security situation, we discussed how we and our European partners assess this situation”, Scholz said after the talks with Russian President Vladimir Putin.
"We are concerned that the military is concentrated on the Ukrainian line of contact, for no apparent reason. Therefore, de-escalation is urgently needed. In this tense situation, it is very important not to start a war," he said.