Բլինկենը հեռախոսազրույց է անցկացրել Ուկրաինայի արտգործնախարարի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը փետրվարի 14-ին հեռախոսազրույց է անցկացրել Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Դմիտրի Կուլեբայի հետ, որի ընթացքում նա ԱՄՆ-ի համար անհապաղ առաջնահերթություն է համարել ճգնաժամի թուլացմանն ուղղված ջանքերին աջակցությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Քարտուղարն ընդգծել է, որ թեև ԱՄՆ-ի համար անմիջական առաջնահերթությունը իրավիճակի դեէսկալացիային ուղղված ջանքերին աջակցելն է, բայց Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի ցանկացած հետագա ագրեսիա կստանա արագ, համակարգված և ուժեղ պատասխան:
Բլինկենը նաև հավաստիացրել է Կուլեբային, որ ԱՄՆ-ն և նրա գործընկերները աջակցություն կտրամադրեն Ուկրաինայի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության, ներառյալ՝ տնտեսական և ֆինանսական կայունության հարցերում։

Блинкен поговорил с главой МИД Украины
Госсекретарь Энтони Блинкен провел в понедельник телефонный разговор с главой МИД Украины Дмитрием Кулебой, в ходе которого назвал немедленным приоритетом для США поддержку усилий по деэскалации кризиса. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщил госдепартамент.
"Госсекретарь подчеркнул, что, хотя немедленным приоритетом для США является поддержка усилий по деэскалации ситуации, любая дальнейшая агрессия со стороны России против Украины получит быстрый, скоординированный и сильный ответ", - сказано в пресс-релизе.
Блинкен также заверил Кулебу в поддержке США и их партнеров суверенитета и территориальной целостности Украины, включая "ее экономическую и финансовую стабильность".
Разговор глав внешнеполитических ведомств состоялся на следующий день после беседы президентов двух стран.