Բլինկենը հեռախոսազրույց կունենա Լավրովի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը հայտնել է, որ ծրագրում է փետրվարի 12-ին հեռախոսազրույց ունենալ Ռուսաստանի Դաշնության արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ծրագրում եմ ընդգծել [դաշնակիցների] միասնականությունն ու վճռականությունը»,- ասել է Բլինկենը՝ խոսելով առաջիկայում նախատեսվող հեռախոսազրույցի մասին:
Լավրովն ու Բլինկենը հեռախոսազրույց էին ունեցել նաև փետրվարի 1-ին: Պետդեպի գնահատականով՝ զրույցը մասնագիտական էր և չափազանց անկեղծ: ՌԴ ԱԳՆ-ից հայտնել էին, որ հեռախոսազրույցի ընթացքում Լավրովը կոչ է արել ԱՄՆ-ին ստիպել Կիևին կյանքի կոչել Մինսկի համաձայնությունները:

Блинкен проведет телефонный разговор с Лавровым
Госсекретарь США Энтони Блинкен заявил, что планирует провести телефонный разговор с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым 12 февраля.
«Я планирую подчеркнуть единство и решимость [союзников]», — сказал Блинкен, сообщая о предстоящем телефонном разговоре.
1 февраля у Лаврова и Блинкена также состоялся телефонный разговор.По данным Госдепа, разговор был профессиональным, очень искренним.По данным МИД России, в ходе телефонного разговора Лавров призвал США заставить Киев выполнить Минские договоренности.