Հայաստանը շարունակելու է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանն ուղղված իր ջանքերը. ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կառավարության ծրագրում Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը դիտարկվում է Հայաստանի Հանրապետության և հայ ժողովրդի համար որպես անվտանգության հավելյալ երաշխիք։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովում Կառավարության անդամների հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ այս մասին հայտարարեց Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանի հարցին։
Արծվիկ Մինասյանը մեջբերեց ազգային անվտանգության ռազմավարությունից մի հատված, որտեղ նշված է, որ հայ ժողովրդի ազգային նպատակներն են Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, հետևանքների հաղթահարումը և վերացումը։ Մինասյանը հարցրեց, թե Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը շարունակու՞մ է այս նպատակները պահպանել, թե՞ ոչ։
Արարատ Միրզոյանն ի պատասխան ասաց, որ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը հետևողականորեն շարունակում է իրականացնել բոլոր այն քայլերը, որոնք նշված են Կառավարության ծրագրում և որը հաստատվել է այս խորհրդարանում։
«Այդ ծրագրում հստակ նշված է, որ Հայաստանը շարունակելու է իր ջանքերը ուղղված ինչպես Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը, այնպես էլ մարդկության դեմ այդ հանցագործության հետագա դրսևորումների կանխմանը»,- ասաց Միրզոյանը։

Армения продолжит усилия по международному признанию Геноцида армян: глава МИД
В программе правительства международное признание Геноцида армян рассматривается в качестве дополнительной гарантии безопасности Республики Армения и армянского народа. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе парламентского часа в Национальном Собрании сказал министр иностранных дел Арарат Мирзоян в ответ на вопрос депутата Арцвика Минасяна.
Арцвик Минасян процитировал отрывок из стратегии национальной безопасности, где отмечается, что национальными целями армянского народа являются признание Геноцида армян, преодоление и ликвидация его последствий. Минасян спросил, продолжает ли правительство Армении придерживаться этих целей или нет.
В ответ Арарат Мирзоян сказал, что правительство Республики Армения продолжает последовательно осуществлять все шаги, указанные в программе правительства, которая была одобрена этим парламентом.
«В этой программе четко указано, что Армения продолжит свои усилия, направленные как на признание Геноцида армян, так и на предотвращение дальнейших проявлений этого преступления против человечества», - сказал Мирзоян.