Հռոմը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի գործողությունները միտված են ՆԱՏՕ-ի թուլացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանում անցկացվող զորավարժությունների թվի աճը և ՆԱՏՕ-ի երկրների օդային տարածքի խախտումների թիվը վկայում են դաշինքը արևելյան թևից թուլացնելու մտադրության մասին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ հղում անելով Իտալիայի պաշտպանության նախարար Լորենցո Գուերինին հայտարարությանը։
«Վերջին տարիներին մենք ականատես ենք եղել ՆԱՏՕ-ի օդային տարածքի խախտումների, Բալթիկ և Սև ծովերում ավելի ու ավելի զանգվածային ռազմածովային զորավարժությունների, Ազովի ծովում միջազգային ծովային իրավունքի չհարգելուն և հիբրիդային գործողությունների, որոնք միտված են արևելյան թևում գտնվող ՆԱՏՕ-ի երկրների թուլացմանը և Բելառուսի հետ հատուկ ռազմական հարաբերությունների ամրապնդմանը»,- ասել է նախարարը։
Փետրվարի 8-ին նա տեղեկատվական ուղերձով հանդես է եկել Սենատի և Պատգամավորների պալատի արտաքին հարաբերությունների և պաշտպանության հանձնաժողովների համատեղ նիստում, որը նվիրված էր Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև իրավիճակի սրմանը։
«Նշված օրինակները բացատրում են, թե ինչու է ՆԱՏՕ-ն գրեթե մեկ տասնամյակ անշեղորեն մեծացնում ուշադրությունը Ռուսաստանի նկատմամբ: Եվ դա, հետևաբար, հանգեցրել է ՆԱՏՕ-ի ռազմական ներուժի աստիճանական վերակողմնորոշման տարբեր մակարդակներում», - նշել է Գերինին:
Խոսելով ռուս-ուկրաինական սահմանին տիրող իրավիճակի մասին՝ նախարարն ընդգծել է, որ «Ուկրաինայի դեմ ցանկացած ագրեսիա ծանր հետևանքներ կունենա»։ «Մենք պետք է աշխատենք լարվածությունը չսրելու վրա: Մենք բոլորս հույս ունենք պահպանելու և իրականացնելու կառուցողական երկխոսություն, որն ուղեկցվում է հստակ ուղերձով։ Ապակայունացնող գործողություններն անհետևանք չեն մնա», - ասել է Գուերինին:

Действия России нацелены на ослабление НАТО: министр обороны Италии
Рост военных учений в России и числа нарушений воздушного пространства стран НАТО говорят о ее намерении ослабить альянс с его восточного фланга. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом заявил глава Минобороны Италии Лоренцо Гуэрини.
"В последние несколько лет мы увидели растущее число нарушений воздушного пространства НАТО, все более и более массовых военно-морских учений в Балтийском и Черном морях, несоблюдения международного морского права в Азовском море, и гибридные действия, направленные на ослабление стран НАТО на восточном фланге и закрепление особых военных отношений с Белоруссией" - заявил министр.
Во вторник он выступил с информационным сообщением на совместном заседании комиссий по иностранным делам и обороны Сената и Палаты депутатов, которое было посвящено обострению ситуации между Россией и Украиной.
"Упомянутые примеры объясняют, почему вот уже почти десять лет в НАТО неуклонно растет внимание к России. А это, следовательно, привело к постепенной переориентации военного потенциала НАТО на разных уровнях", - сказал Гуэрини.
Говоря о ситуации на российско-украинской границе, министр подчеркнул, что "любая агрессия против Украины будет иметь тяжелые последствия". "Мы должны работать над тем, чтобы не подпитывать напряженность. Мы все надеемся на поддержание и реализацию конструктивного диалога, сопровождая его четким посылом, который призван не быть стимулом: дестабилизирующие действия не останутся без последствий", - сказал Гуэрини.