Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ քննարկվել է 2023-2025 թթ. ՄԺԾԾ նախնական հարկաբյուջետային շրջանակը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ 2023-2025 թվականների միջնաժամկետ ծախսերի ծրագրի նախնական հարկաբյուջետային շրջանակի վերաբերյալ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը ներկայացրել է նախարարության կողմից կատարված ամփոփ վերլուծությունը, որի նպատակը պետական գերատեսչություններին ֆիսկալ տարածքի՝ ընթացիկ ու կապիտալ ծախսերի սահմանաչափերի գնահատման վերաբերյալ տեղեկատվության տրամադրումն է: Նախարարն անդրադարձել է հարկաբյուջետային շրջանակի հիմնական ցուցանիշների, ընթացիկ և կապիտալ ծախսերի գծով Կառավարության թիրախների իրագործման հնարավորությունների, հարկաբյուջետային շրջանակի ռիսկերի և մյուս ուղղություններով կանխատեսվող միտումներին:
«Այս համատեքստում ծավալվել է մտքերի փոխանակություն, արծարծվել են Կառավարության գործունեության ծրագրով նախատեսված միջոցառումներին վերաբերող հարցեր: Քննարկման առարկա են դարձել ընթացիկ և կապիտալ ծրագրերի, տարբեր ոլորտներում նախաձեռնած բարեփոխումների ընթացքը և հետագա անելիքները»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ վարչապետն ընդգծել է, որ պետք է ակտիվ և արդյունավետ աշխատել բոլոր ուղղություններով նախանշված սոցիալական, ենթակառուցվածքային և մյուս թիրախներին հասնելու համար, և կոնկրետ հանձնարարականներ տվել պատասխանատուներին:

В правительстве обсуждены рамки проекта среднесрочной программы расходов на 2023-2025 гг.
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание о налогово-бюджетной рамке проекта среднесрочной программы расходов на 2023-2025 гг.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, министр финансов Тигран Хачатрян представил проведенный министерством сводный анализ, целью которого является предоставление государственным ведомствам информации об оценке фискального пространства и лимитов текущих и капитальных расходов. Министр коснулся основных показателей фискальных рамок, возможностей реализации задач правительства по части текущих и капитальных расходов, рисков фискальной системы и прогнозируемых тенденций по другим направлениям.
В данном контексте состоялся обмен мнениями, были затронуты вопросы, связанные с предусмотренными планом действий правительства мероприятиями. Были обсуждены ход реализации текущих и капитальных программ, проводимых в различных сферах реформ и дальнейшие действия.
Премьер-министр подчеркнул, что необходимо активно и эффективно работать по всем направлениям для достижения социальных, инфраструктурных и других целей. Глава правительства дал конкретные поручения ответственным лицам.