Լատվիական Ան-2 ինքնաթիռը խախտել է բելառուսական սահմանը. Բելառուսի սահմանապահ կոմիտե
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լատվիական Ան-2 ինքնաթիռը խախտել Է բելառուսական սահմանը: Այդ մասին փետրվարի 8-ին հաղորդել Է Բելառուսի պետական սահմանապահ կոմիտեն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Փետրվարի 8-ի առավոտյան բելառուսցի սահմանապահները գրանցել են Լատվիայի կողմից Բելառուսի օդային տարածության խախտում: Ան-2 թեթեւշարժիչավոր ինքնաթիռը Բելառուսի օդային տարածք Է մտել 300 մետր խորությամբ եւ, շրջանցելով Ուրբանի անցակետը, վերադարձել Լատվիա»,-ասվում Է գերատեսչության հաղորդագրության մեջ, որը զետեղվել Է նրա Telegram-ալիքում:
Սահմանապահ կոմիտեում ընդգծել են, որ սա Բելառուսի օդային տարածության խախտման առաջին դեպքը չԷ: 2021 թվականի դեկտեմբերի 4-ին ուկրաինական ուղղաթիռը Բելառուսի օդային տարածքով թռել Է Նովայա Ռուդնյա (Գոմելի մարզ) անցկետի շրջանում, իսկ այս տարվա հունվարի 24-ին Մալորիտի շրջանի (Բրեստի մարզ) Խմելիշչե գյուղի շրջանում գրանցվել Է սահմանի խախտում ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Белоруссии заявили о нарушении границы латвийским самолетом Ан-2
Латвийский самолет Ан-2 нарушил белорусскую границу.Как передает Арменпресс, об этомсообщилво вторник государственный пограничный комитет Белоруссии.
"Утром 8 февраля белорусские пограничники зафиксировали нарушение воздушного пространстваБеларусисо стороныЛатвии. Легкомоторный самолетАн-2залетел на белорусскую территорию на глубину 300 метров и, облетев пункт пропуска Урбаны, вернулся в Латвию", - говорится в сообщении ведомства в его Telegram-канале.
В погранкомитете подчеркнули, что это не первый случай нарушения воздушного пространства Белоруссии за последнее время. Четвертого декабря 2021 года украинский вертолет залетел на территорию Белоруссии в районе пункта пропуска Новая Рудня (Гомельская область), а 24 января этого года зафиксировано нарушение границы в районе деревни Хмелище Малоритского района (Брестская область) украинским беспилотным летательным аппаратом.