Սիրիա Է ժամանել ռուսաստանյան վեց ռազմանավերից բաղկացած ջոկատը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հյուսիսային եւ Բալթյան նավատորմերի վեց մեծ դեսանտային նավեր են ժամանել սիրիական Տարտուսի ռուսաստանյան ռազմածովային նավատորմի կայան: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել են պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունում: «Անցման ընդհանուր երկարությունը կազմել Է ավելի քան 6000 ծովային մղոն»,-ասվում Է տեղեկագրում: Այժմ նավերը համալրում են վառելիքա-քսուքային նյութերի, խմելաջրի եւ պարենամթերքի պաշարները:
Ռազմածովային նավատորմի նյութատեխնիկական ապահովման կայանը գտնվում Է Միջերկրական ծովի ափի Տարտուսի նավահանգստի շրջանում, այդ վայրը կայանման, վերանորոման եւ պաշարների համալրման համար Է: 11711 եւ 775 նախագծի այդ մեծ նավերը նախատեսված են չսարքավորված ափին ծովային դեսանտ իջեցնելու եւ ծովով զորքեր ու բեռներ տեղափոխելու համար: Կարող են տեղափոխել տարբեր տեսակի զրահատեխնիկա: Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերի նախապատրաստման 2022 թվականի պլանին համապատասխան հունվար-փետրվարին նավատորմերի պատասխանատվության բոլոր գոտիներում անցկացվում են մի շարք ռազմածովային վարժանքներ՝ ռազմածովային նավատորմի գլխավոր հրամանատար ծովակալ Նիկոլայ Եվմենովի ընդհանուր ղեկավարությամբ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Сирию прибыл отряд из шести российских военных кораблей
Шесть больших десантных кораблей Северного и Балтийского флотов прибыли в российский пункт ВМФ в сирийском Тартусе, как передает Арменпресс, об этом сообщили в пресс-службе Минобороны.
"Общая протяженность перехода составила более 6000 морских миль", — говорится в релизе.
Сейчас корабли пополняют запасы горюче-смазочных материалов, питьевой воды и продовольствия.
Пункт материально-технического обеспеченияВМФрасположен на побережьеСредиземного моряв районе порта Тартус, это место для стоянки, ремонта и пополнения запасов.
Большие корабли проекта 11711 ("Петр Моргунов") и 775 ("Георгий Победоносец", "Оленегорский горняк", "Королев", "Минск" и Калининград") предназначены для высадки морского десанта на необорудованное побережье и переброски морем войск и грузов. Способны транспортировать различные виды бронетехники.
В соответствии с планом подготовки Вооруженных силРоссийской Федерациина 2022 год в январе-феврале во всех зонах ответственности флотов проводится серия военно-морских учений под общим руководством главнокомандующего ВМФ адмирала Николая Евменова.