Ռուսաստանի եւ ՉԺՀ-ի ապրանքաշրջանառությունը 2021 թվականի ընթացքում հասել է պատմական առավելագույնի. Պուտին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ-ի եւ ՉԺՀ-ի ապրանքաշրջանառությունը 2021 թվականի արդյունքներով հասել Է պատմական առավելագույնի՝ 140 միլիարդ դոլարի: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, նշելով, որ երկրները վստահորեն ընթանում են դեպի 200 միլիարդ դոլարի նպատակը:
Կրեմլի կայքում հրապարակվել Է Ռուսաստանի նախագահի հոդվածը «Սինխուա» չինական լրատվական գործակալության համար: «2021 թվականի արդյունքներով՝ փոխադարձ ապրանքաշրջանառությունն աճել Է ավելի քան մեկ երրորդով՝ գերազանցելով ռեկորդային 140 միլիարդ դոլարի ցուցանիշը: Վստահորեն շարժվում ենք դեպի նպատակ՝ առեւտրի ծավալը մեկ տարում հասցնել 200 միլիարդ դոլարի»,-գրել Է Պուտինը:
Նա նաեւ նշել Է, որ մի շարք կարեւոր նախաձեռնություններ են իրականացվում ներդրումային, արտադրական, ագրոարդյունաբերական ոլորտներում: «Մասնավորապես, Նեդրումային համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի «պորտֆելում» ավելի քան 120 միլիարդ դոլար գումարի 65 նախագիծ Է:
Խոսքն այնպիսի ոլորտներում փոխգործակցության մասին Է, ինչպիսիք են՝ օգտակար հանածոների արդյունահանումն ու վերամշակումը, ենթակառուցվածքի օբյեկտների շինարարությունը, գյուղատնտեսությունը»,-հավելել Է նախագահը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Путин: товарооборот России и КНР за 2021 год достиг исторического максимума
Товарооборот РФ и КНР по итогам 2021 года достиг исторического максимума - 140 миллиардов долларов,заявилпрезидент России Владимир Путин, отметив, что страны уверенно движутся к цели в 200 миллиардов долларов.
На сайте Кремля опубликована статья президентаРоссиидля китайского информационного агентства "Синьхуа", передает Арменпресс.
"По итогам 2021 года взаимный товарооборот вырос более чем на треть, превысив рекордный показатель – 140 миллиардов долларов. Уверенно движемся к поставленной цели – довести объем торговли до 200 миллиардов долларов в год", - написал Путин.
Он также отметил, что реализуется ряд важных инициатив в инвестиционной, производственной, агропромышленной сферах.
"В частности, в "портфеле" Межправительственной комиссии по инвестиционному сотрудничеству – 65 проектов на сумму свыше 120 миллиардов долларов. Речь идет о взаимодействии в таких отраслях, как добыча и переработка полезных ископаемых, строительство объектов инфраструктуры, сельское хозяйство", - добавил президент.