ԱԺ նախագահի լիազորությունները ժամանակավորապես կստանձնի Հակոբ Արշակյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի նախագահի լիազորությունները ժամանակավորապես կկատարի Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկանում են ՀՀ ԱԺ հասարակության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչության տարածած հաղորդագրությունից:
««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 6-րդ հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն՝ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ նախագահի լիազորությունները դադարած համարելու մասին արձանագրության հրապարակման պահից մինչեւ նորընտիր Հանրապետության նախագահի կողմից պաշտոնի ստանձնումն Ազգային ժողովի նախագահի լիազորությունները կկատարի Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն արձանագրություն է ստորագրելՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի լիազորությունները դադարած համարելու մասին: Այդպիսով՝ Ալեն Սիմոնյանը ստանձնել է ՀՀ նախագահի լիազորությունները:

Полномочия председателя Национального собрания временно возложены на Акопа Аршакяна
Обязанности спикера НС временно будет исполнять вице-спикер НС Акоп Аршакян. Как передает «Арменпресс», сообщение об этом распространило Управление по связям с общественностью и СМИ Национального собрания.
«Согласно части 4 статьи 6 Конституционного закона Регламент Национального собрания, с момента опубликования протокола о прекращении полномочий Президента Республики Армена Саркисяна до вступления в должность вновь избранного Президента обязанности спикера НС будет исполнять вице-спикер Акоп Аршакян», - отмечается в сообщении НС.
Председатель НС Ален Симонян подписал протокол о признании полномочий Президента РА Армена Саркисяна прекращенными. Таким образом, Ален Симонян принял на себя полномочия президента РА.