Պորտուգալիայի վարչապետի կուսակցությունն ստացել Է տեղերի մեծամասնությունը խորհրդարանի ընտրություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պորտուգալիայի վարչապետ Անտոնիու Կոշտայի Սոցիալիստական կուսակցությունը հաղթել Է երկրի խորհրդարանի՝ հունվարի 30-ին կայացած վաղաժամկետ ընտրություններում: Այդ մասին են վկայում Պորտուգալիայի ներքին վարչակազմի նախարարության նախնական տվյալները՝ քվեաթերթիկների 99,13 տոկոսի մշակումից հետո, տեղակացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նախարարության տեղեկատվությամբ՝քաղաքական ուժն ստացել Է Հանրապետության ժողովի (միապալատ խորհրդարան) 230 մանդատներից 117-ը: Նրան հաջորդում Է Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը, որը գլխավորում Է Ռույ Ռիուն: Նրան բաժին Է հասել 71 տեղ: «Բավական Է» աջ կուսակցությունն ստացել Է 12 աթռ: Սկզբնապես կամարտահայտությունը պլանավորված Էր 2023 թվականին: Այնուամենայնիվ անցյալ տարվա նոյեմբերի 4-ին Պորտուգալիայի նախագահ Մարսելու Ռեբելու դի Սոուզան հայտարարել Է խորհրդարանն արձակելու եւ երկրում վաղաժամկետ ընտրություններ նշանակալու մտադրության մասին:
Պետության ղեկավարի այս որոշումն ընդունվել Է այն բանից հետո, երբ 2021 թվականի հոկտեմբերի վերջին երկրի խորհրդարանը հավանություն չի տվել Պորտուգալիայի 2022 թվականի բյուջենին, որը ներկայացրել Էր կառավարությունը: Կոշտայի Սոցիալիստական կուսակցությանը, որը բացարձակ մեծամասնություն չուներ Հանրապետության ժողովում, անհրաժեշտ Էր, որ մյուս կուսակցություններց խորհրդարանականները կա՛մ հավանություն տային նախագծին, կա՛մ Էլ ձեռնպահ մնային քվեարկաության ժամանակ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Партия премьера Португалии получила большинство кресел в парламенте по итогам выборов
Социалистическая партия премьер-министра Португалии Антониу Кошты победила на прошедших в воскресенье досрочных выборах в парламент страны. Как передает Арменпресс, об этом свидетельствуют предварительные данные Министерства внутренней администрации Португалии после обработки 99,13% бюллетеней.
По его информации, политическая сила получила 117 из 230 мандатов в Собрании республики (однопалатный парламент). За ней следует Социал-демократическая партия, которую возглавляет Руй Риу. Ей досталось 71 место. Правая партия "Хватит" получила 12 кресел.
Изначально волеизъявление было запланировано на 2023 год. Тем не менее 4 ноября прошлого года президент Португалии Марселу Ребелу ди Соуза заявил о намерении распустить парламент и назначить досрочные выборы в стране. Данное решение главы государства было принято после того, как в конце октября 2021 года парламент страны не поддержал проект бюджета Португалии на 2022 год, который представило правительство. Социалистической партии Кошты, которая не обладала абсолютным большинством в Собрании республики, было необходимо, чтобы парламентарии от других партий либо поддержали проект, либо воздержались при голосовании.