Արմեն Գրիգորյանը մանրամասներ է ներկայացրել Բաքվին հայկական կողմի փոխանցած առաջարկությունների վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը մանրամասներ է ներկայացրել Բաքվին հայկական կողմի փոխանցած առաջարկությունների փաթեթի վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Արմեն Գրիգորյանը կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ Հայաստանի կողմից Ադրբեջանին արված առաջարկությունները վերաբերում են սահմանին ստեղծված իրավիճակին:
«Խոսքը հայելային տարբերակով զորքերի հետքաշման, սահմանի երկայնքով սահմանապահ զորքերի տեղակայման մասին է՝ հաշվի առնելով Խորհրդային Միության քարտեզը: Ինչպես նաև բարենպաստ պայմանների ձևավորման մասին է, որը կնպաստի, որ կարողանանք սկսել դեմարկացիայի ու դելիմատացիայի գործընթացը»,-ասաց Արմեն Գրիգորյանը:
ԱԽ քարտուղարը տեղեկացրեց, որ Բաքվին ուղղված առաջարկները գրավոր են ներկայացրել ու դեռ գրավոր արձագանք չեն ստացել: «Ոչ թե այժմ սահմանին գոյություն ունեցող զորքերի տեղակայմամբ ենք գործընթաց սկսում, այլ հիմքում դնում ենք Խորհրդային Միության ժամանակ գոյություն ունեցող քարտեզը և զորքերը հայելային տարբերակով հետ են քաշվում: Սահմանագծման, սահմանազատման գործընթացի դեպքում որևէ համայնք, Հայաստանի տարածք չեզոք գոտում հայտնվել չի կարող»,-ասաց Արմեն Գրիգորյանը:
Անդրադառնալով լրագրողի այն հարցին, որ Ադրբեջանը չի կատարում նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթները՝ Արմեն Գրիգորյանը նշեց, որ այս հարցը բարձրացնում են միջազգային գործընկերների հետ քննարկումներում։ Հայկական կողմն ակնկալում է, որ Ադրբեջանն ամբողջովին կկատարի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության բոլոր դրույթները:

Security Council Secretary presents details about proposals made by Armenian side to Baku
YEREVAN, JANUARY 20, ARMENPRESS. Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan presented details about the package of proposals made by the Armenian side to Baku.
After the Cabinet meeting today Mr Grigoryan told reporters that Armenia’s proposals made to Azerbaijan relate to the current situation in the border.
“The talk is about the withdrawal of troops in mirrored fashion and the deployment of border troops along the border based on the map of the Soviet Union. It is also about the creation of favorable conditions which will help us to be able to start the border delimitation and demarcation process”, Armen Grigoryan said.
He informed that they presented their proposals to Baku in a written form and have not received a written response yet. “We are not starting the process with the deployment of troops on the border, but we put the map of the Soviet Union as a base and troops are pulling back in a mirrored fashion. In case of delimitation and demarcation, no community, territory of Armenia can appear in the neutral zone”, he said.
Commenting on the question that Azerbaijan is not implementing the provisions of the 2020 November 9 statement, Mr Grigoryan said they are raising this issue during the discussions with international partners. The Armenian side expects that Azerbaijan will fulfill all provisions of that statement.