«Սկատ» ավիաընկերությունը վերականգնում է Ակտաու-Երևան և հակառակ ուղղությամբ թռիչքները
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղազախական «Սկատ» ավիաընկերությունը վերականգնում է Ակտաու-Երևան և հակառակ ուղղությամբ թռիչքները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Ղազախստանում ՀՀ դեսպանությունը տեղեկացնում է, որ հունվարի 10-ին կիրականացվի Ակտաու-Երևան թռիչքը:
«Ղազախական «Սկատ» ավիաընկերությունը վերականգնում է Երևան-Ակտաու և Ակտաու-Երևան թռիչքները։ Հունվարի 10-ին ժամը 18:00-18:20 կիրականացվի Ակտաու-Երևան DV845 թռիչքը»,- «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում տեղեկացրել է Ղազախստանում ՀՀ դեսպանությունը:
Ղազախստանում զանգվածային բողոքի ակցիաները սկսվեցին հունվարի 2-ից։ Սկզբում Ժանաօզեն և Ակտաու քաղաքների բնակիչները դուրս եկան փողոց իրենց բողոքի ձայնը բարձրացնելու գազի թանկացման հետ կապված։ Ավելի ուշ բողոքի ակցիաները տարածվեցին ամբողջ երկրով մեկ, որոնք հետո վերածվեցին անկարգությունների։ Ավիաընկերությունները ստիպված եղան փոփոխություններ մտցնել թռիչքների գրաֆիկում: Մի շարք ավիաընկերություններ չեղարկեցին մոտակա օրերի թռիչքները, դադարեցրեցին տոմսերի վաճառքը: Երկրում իրավիճակի հանդարտեցմանը զուգահեռ ավիաընկերությունները վերականգնում են բնականոն աշխատանքը:

YEREVAN, JANUARY 10, ARMENPRESS. The Kazakh Scat airline is resuming Aktau-Yerevan-Aktau flights, the Embassy of Armenia in Kazakhstan said in a statement.
The Embassy said that the Aktau-Yerevan flight will be carried out today, on January 10, at 18:00-18:20.
On January 2, protests sparked in several cities of Kazakhstan. In several days, they escalated into mass riots and assaults at the bodies of authority in many cities. Thousands of people were injured, and there were casualties. President Kassym-Jomart Tokayev asked the Collective Security Treaty Organization (CSTO) for assistance. CSTO peacekeepers have already commenced their mission in Kazakhstan. Airlines had to change their flight schedules. Several airlines even canceled their flights of coming days.