Լուկաշենկոն անթույլատրելի է համարում Ղազախստանում տեղակայված խաղաղապահներին որպես օկուպանտ ներկայացնելը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀԱՊԿ գագաթնաժողովում Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարեց, որ չի կարելի թույլ տալ, որ տեղեկատվական դաշտում ՀԱՊԿ խաղաղապահ զորակազմի տեղակայումը Ղազախստանում ներկայացվի որպես օկուպացիա:
«Մենք տեսնում ենք, որ նման փորձեր արդեն ձեռնարկվել են. մենք օկուպանտ չենք, մենք սեփական ցանկությամբ չենք եկել այնտեղ։ Մեզ հրավիրել է մեր եղբայրը, մեր ընկերը, ով պատասխանատու է այդ հսկայական երկրի համար», - «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Լուկաշենկոն:
Նա ընդգծեց, որ խաղաղապահ զորակազմը ցուցաբերել է այն աջակցությունը, որի մասին հայտարարել է Ղազախստանի նախագահը:

Представление миротворцев, направленных в Казахстан, в качестве оккупантов Лукашенко считает недопустимым
На заседании ОДКБ президент Республики Беларусь Александр Лукашенко заявил, что нельзя допустить, чтобы размещение миротворческого контингента ОДКБ в Казахстане в информационном поле представлялось как оккупация.
«Мы видим, что такие попытки уже предпринимались. Мы не оккупанты, мы пришли туда не по своей воле. Нас пригласил наш брат, наш друг, который несет ответственность за эту огромную страну», - как сообщает «Арменпресс», отметил Александр Лукашенко.