Կիպրոսի ԱԳ նախարարը հայտարարել է հրաժարականի մասին, որը կապված է 2023-ի նախագահական ընտրությունների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կիպրոսի արտգործնախարար Նիկոս Քրիստոդուլիդիսը հանդես է եկել լրագրողների առջև, որոնց հրավիրել է ԱԳՆ, և հայտարարել է, որ հրաժարական է տալիս. նրա հայտարարությունը տարածել է մամուլի և տեղեկատվության կառավարական բյուրոն: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Ես ձեզ հրավիրել եմ ԱԳՆ, որպեսզի հայտարարեմ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնից հրաժարական տալու իմ որոշման մասին։ Ես հրաժարականի դիմումը հանձնել եմ Կիպրոսի նախագահին մի քանի օր առաջ, նա այն ընդունել է ուրբաթ առավոտյան, այն ուժի մեջ կմտնի երեքշաբթի օրվանից՝ 2022 թվականի հունվարի 11-ից»,- հայտնել է Քրիստոդուլիդիսը։
Նա շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսին իրեն վստահելու համար և ասել, որ հրաժարականը կապված է 2023 թվականին կայանալիք նախագահական ընտրությունների հետ:
«Բայց այսօր դեռ ժամանակը չէ որևէ որոշման համար։ Ես կհայտարարեմ 2023 թվականի նախագահական ընտրություններին մասնակցելու մասին, երբ վերջնական որոշումներ կկայացնեմ»,- ասել է նա։

Глава МИД Кипра объявил об отставке, связанной с предстоящими в 2023 году президентскими выборами
Министр иностранных дел КипраНикос Христодулидисвыступил перед журналистами, которых пригласил в МИД, и объявил, что уходит в отставку, его заявление распространило правительственное бюро печати и информации. Об этом передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Я пригласил вас в МИД, чтобы объявить о своем решении уйти в отставку с поста министра иностранных дел. Я передал прошение об отставке президентуКипранесколько дней назад, он принял ее в пятницу утром, она вступит в силу со вторника, 11 января 2022 года", - сообщил Христодулидис.
Он поблагодарил президентаНикоса Анастасиадисаза оказанное ему доверие и сказал, что отставка связана с предстоящими в 2023 году президентскими выборами.
"Но сегодня еще не время для каких-либо решений. Я объявлю об участии в президентских выборах 2023 года, когда приму окончательные решения", - сказал он.