Ղազախստանում պետական դավաճանության մեղադրանքով ձերբակալվել է Ազգային անվտանգության հանձնաժողովի նախկին նախագահը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղազախստանի հատուկ ծառայությունները ձերբակալել են հանրապետության Ազգային անվտանգության հանձնաժողովի նախկին նախագահ Կարիմ Մասիմովին. ով մեղադրվում է պետական դավաճանության մեջ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնել է Ղազախստանի Ազգային անվտանգության հանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը:
Ղազախստանի մի շարք բնակավայրերում հունվարի 2-ից սկսվել էին բողոքի ակցիաներ, որոնք օրերի ընթացքում վերածվեցին զանգվածային անկարգությունների, հարձակումներ իրականացվեցին պետական մարմինների վրա: Անկարգությունների հետևանքով վիրավորվել են հազարավոր մարդիկ, կան զոհեր:
Նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը հայտարարել էր, որ երկրում անհրաժեշտ է հակաահաբեկչական գործողություններ իրականացնել և օգնության համար դիմել էր ՀԱՊԿ-ին: Ի պատասխան դիմումի՝ հունվարի 7-ին սահմանափակ ժամանակահատվածով Ղազախստան են ուղարկվել ՀԱՊԿ հավաքական խաղաղապահ ուժեր, որոնց կազմում են 100 հայ զինծառայողներ:

Kazakhstan detains former national security chief on suspicion of treason
YEREVAN, JANUARY 8, ARMENPRESS. Authorities in Kazakhstan have detained former chairman of the National Security Committee Karim Massimov on suspicion of treason, the security committee said, Reuters reports.
Massimov, who was fired this week as protests raged across the Central Asian country, was detained along with several other officials, the National Security Committee said in a statement. It did not name them or provide further details.
On January 2, protests sparked in several cities of Kazakhstan. In several days, they escalated into mass riots and assaults at the bodies of authority in many cities. Thousands of people were injured, and there were casualties. President Kassym-Jomart Tokayev asked the Collective Security Treaty Organization (CSTO) for assistance. CSTO peacekeepers have already commenced their mission in Kazakhstan. According to the authorities, the constitutional order in Kazakhstan was generally restored on January 7. The situation in Almaty remains the most complicated, reported by TASS.