Մակրոնը հայտարարել Է, որ ցանկանում Է մասնակցել Ֆրանսիայի նախագահի ընտրություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ ցանկանում Է մասնակցել ապրիլին երկրում կայանալիք նախագահական ընտրություններին, բայց պաշտոնապես իրեն թեկնածու չի հայտարարել, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Նա Parisien թերթի ընթերցողների հարցին այսպես Է պատասխանել. «Ոչ մի անհիմն սպասում չկա: Ես ցանկանում եմ:
Հենց որ սանիտարական պայմաններ լինեն, որոնք դա թույլ կտան, եւ ես այդ հարցն անձամբ ինձ համար հստակ դարձնեմ, ես կասեմ: Այդ որոշումը ամրապնդվում Է իմ ներսում: Ես պետք Է վստահ լինեմ, որ կկարողանամ այդքան հեռու գնալ, ինչպես ցանկանում եմ»,-ասել Է Մակրոնը: Ֆրանսիայի նախագահի ընտրություններն անցկացվելու են այս տարվա ապրիլին:
Նախագահի պաշտոնում առաջադրվելու իրենց ցանկության մասին արդեն հայտարարել են ավելի քան երեք տասնյակ թեկնածուներ, որոնց թվում են՝ «Ազգային միավորում» կուսակցության առաջնորդ Մարին լե Պենը, «Անհնազանդ Ֆրանսիա» կուսակցության ղեկավար Ժան Լյուկ Մելանշոնը, «Հանրապետականներ» աջ կենտրոնամետ կուսակցությունից թեկնածու Վալերի Պեկրեսը, լրագրող եւ գրող Էրիկ Զեմուրը, որը հայտարարել Է «Հետնվաճում» (ReconquՍte) կուսակցության ստեղծման մասին, «Եվրոպա-Բնապահպանություն-Կանաչներ» կուսակցության անդամ Յաննիկ Ժադոն, Փարիզի քաղաքագլուխ Անն Իդալգոն (Սոցիալիստներ), ինչպես նաեւ կոմունիստական կուսակցության ազգային քարտուղար Ֆաբիեն Ռուսելը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Макрон заявил, что хочет выдвигаться на выборах президента Франции
Президент ФранцииЭммануэль Макрондал понять, что хочет участвовать в президентских выборах в апреле, но официально не объявил себя кандидатом,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Так он ответил на вопросы читателей газетыParisien.
"Нет никакого ложного ожидания. Я хочу. Как только будут санитарные условия, которые это позволят, и я проясню этот вопрос для себя лично по отношению к политическому уравнению, я скажу. <...> Это решение укрепляется у меня внутри. Я должен быть уверен, что смогу пойти так далеко, как хочу", — сказал Макрон.
Выборы президентаФранциипройдут в апреле этого года.
О своем желании баллотироваться на президентский пост уже заявили более трех десятков кандидатов, в числе которых лидер партии "Национальное объединение"Марин Ле Пен, глава партии "Непокорившаяся Франция"Жан-Люк Меланшон, кандидат от правоцентристской партии "Республиканцы" Валери Пекресс, журналист и писательЭрик Земмур, объявивший создании партии "Отвоевание" (Reconquête), член партии "Европа – Экология - Зеленые" Янник Жадо, мэр ПарижаАнн Идальго(Социалисты), а также национальный секретарь коммунистической партии Фабьен Руссель.