Թեհրանն աջակցում է ՀՀ-ի ինքնիշխանությունն այդ երկրով անցնող բոլոր ճանապարհների նկատմամբ. Էբրահիմ Ռայիսի
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի հետ հունվարի 3-ին ունեցած հեռախոսազրույցում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Իրանի նախագահի պաշտոնական կայքում հրապարակված հաղորդագրության համաձայն, Էբրահիմ Ռայիսին կոչ է արել շարունակել երկխոսությունը երկու երկրների միջև ամենատարբեր մակարդակներում:
«Կովկասյան տարածաշրջանում իրավիճակի զգայունությունը պահանջում է, որ տարածաշրջանի երկրները պարբերաբար քննարկեն տարածաշրջանային և երկկողմ հարցեր: Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքականության առանցքային ուղղություններից մեկը երկրների տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանն աջակցելն է: Այս առումով Թեհրանն աջակցում է Հայաստանի ինքնիշխանությունն այդ երկրով անցնող բոլոր ճանապարհների նկատմամբ»,-ասել է Իրանի նախագահը:
Նշվում է, որ Թեհրանը ողջունում է Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև բանակցային գործընթացում առաջընթացը: Իրանի նախագահը հույս է հայտնել, որ երկու երկրների միջև խնդիրները կլուծվեն խաղաղ ճանապարհով միջազգային սկզբունքների հիման վրա: «Մենք աջակցում ենք ճանապարհների ապաշրջափակմանը»,-նշել է Իրանի նախագահը:

Tehran supports the sovereignty of the Republic of Armenia over all the roads passing through it - Ebrahim Rai
YEREVAN, JANUARY 3, ARMENPRESS. During the telephone conversation on January 3 between the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan and the President of the Islamic Republic of Iran Ebrahim Raisi on January 3, reference was made to the processes taking place in the region. ARMENPRESS reports according to the statement issued by the Iranian President’s Office Ebrahim Raisi called on to continue the dialogue between the two countries at different level.
“The sensitivity of the situation in the Caucasus region requires that the countries of the region regularly discuss regional and bilateral issues. One of the key directions of the policy of the Islamic Republic of Iran is supporting the territorial integrity and sovereignty of the countries. In this sense, Tehran supports Armenia's sovereignty over all roads passing through that country," he said.
It is noted that Tehran welcomes the progress in the negotiation process between the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan. The Iranian President expressed hope that the problems between the two countries will be resolved peacefully on the basis of international principles. "We support the unblocking of roads," Raisi said.