Օքսֆորդի համալսարանը եւ AstraZeneca-ն ձեռնամուխ են եղել «օմիկրոնի» դեմ պատվաստանյութի տարբերակի մշակմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օքսֆորդի համալսարանը եւ AstraZeneca բրիտանա-շվեդական ընկերությունը, որոնք ավելի վաղ պատվաստանյութ են մշակել կորոնավիրուսի դեմ, ձեռնամուխ են եղել այն տարբերակի ստեղծմանը, որը նախատեսված Է օմիկրոն շտամի դեմ պայքարի համար: «Օքսֆորդի համալսարանի հետ համատեղ մենք ձեռնարկեցինք նախնական քայլեր «օմիկրոնի» դեմ տարբերակային պատվաստանյութի արտադրության ճանապարին այն դեպքում, եթե այն հարկավոր լինի»,- դեկտեմբերի 22-ին մեջբերում Է AstraZeneca-ի հայտարարությունը Financial Times թերթը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Օքսֆորդի հետազոտական խմբի ղեկավար Սենդի Դուգլասի խոսքով՝ ադենովիրուսի հիման վրա պատվաստանութերը (որոնք արտադրում են, օրինակ, Օքսֆորդի համալսարանը եւ AstraZeneca-ն) սկզբունքորեն կարող են օգտագործվել ցանկացած նոր շտամի ավելի արագ հակազդման համար, քան նախկինում ենթադրում Էինք: «(Դրանք) իրոք կարեւոր առավելություններ ունեն, հատկապես այնտեղ, որտեղ առավել շատ խնդիրներ են կապված պահանջարկի եւ լոգիստիկայի հետ»,- հավելել Է Դուգլասը:
Հետազոտողները կարծում են, որ կկարողանան անհրաժեշտության դեպքում պատվաստանյութի վերափոխակը մշակել 100 օրվա ընթացքում: Ինչպես ավելի վաղ հրատարակությանը հայտարարել Է Եվրոպայի Դեղորայքային միջոցների գործակալության ղեկավար Էմեր Քուկը, կորոնավիրուսի դեմ գոյություն ունեցող պատվաստանութերի արդյունավետությունն ակնհայտորեն նվազել Է օմիկրոն շտամի հայտնվելուց հետո: Սակայն այն որոշումը, թե անհրաժեշտ են արդյոք պատվաստանյութեր «օմկրոնի» դեմ, կընդունվի այն ժամանակ, երբ լինեն «բավականաչափ գիտական ապացույցներ», որ գոյություն ունեցող պատվաստանյութեը չեն գործում: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) կորոնավիրուսի В.1.1.529 շտամը, որը հայտնաբերվել Է Աֆրիկայի հարավում, նշել Է հունական «օմիկրոն» տառով: ԱՀԿ-ի հայտարարոթյան մեջ ասված Է, որ այդ տարատեսակն «ունի մեծ թվով մուտացիաներ, որոնցից մի քանիսն անհանգստություն են հարուցում: ԱՀԿ-ի տվյալներով՝ կորոնավիրուսի օմիկրոն շտամն այս պահին հայտնաբերված Է 106 պետություններում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Университет Оксфорда и AstraZeneca приступили к разработке варианта вакцины от "омикрона"
Оксфордский университет и британо-шведская компанияAstraZeneca, разработавшие ранее вакцину от коронавируса, приступили к созданию варианта препарата, предназначенного для борьбы с омикрон-штаммом,передает Арменпресс.
"Совместно с Оксфордским университетом мы предприняли предварительные шаги на пути к производству вариантной вакцины против "омикрона" на случай, если она понадобится", - приводит в среду заявлениеAstraZenecaгазетаFinancialTimes.
По словам руководителя исследовательской группы в Оксфорде Сэнди Дугласа, вакцины на основе аденовируса (производимые, например, Оксфордским университетом иAstraZeneca) в принципе могут быть использованы для более быстрого реагирования на любой новый штамм, чем предполагали ранее. "[У них] действительно важные преимущества, особенно там, где наибольшие проблемы связаны со спросом и логистикой", - добавил Дуглас.
Исследователи полагают, что смогут в случае необходимости разработать модификацию вакцины в течение 100 дней.
Как заявила ранее изданию глава Европейского агентства лекарственных средствЭмер Кук, эффективность существующих вакцин против коронавируса явно снизилась с появлением омикрон-штамма. Однако решение по поводу того, нужны ли вакцины против "омикрона", будет принято тогда, когда будет "достаточно научных доказательств" того, что существующие вакцины не работают.
Всемирная организация здравоохранения обозначила штамм коронавируса В.1.1.529, обнаруженный на юге Африки, греческой буквой "омикрон". В заявлении организации говорилось, что у этой разновидности имеется большое число мутаций, ряд которых вызывает обеспокоенность. По данным ВОЗ, омикрон-штамм коронавируса к настоящему моменту обнаружен в 106 государствах.