G7-ի երկրների ԱԳ նախարարությունների ղեկավարների հանդիպումը կկայանա դեկտեմբերին Մեծ Բրիտանիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դեկտեմբերին Մեծ Բրիտանիայում կանցկացվի G7-ի երկրների («մեծ յոթնյակ») արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Միացյալ Թագավորության արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը: «Հաջորդ ամսին Մեծ Բրիտանիայի Լիվերպուլ քաղաքում տեղի կունենա G7-ի երկրների արտաքին գործերի եւ զարգացման նախարարների գագաթնաժողովը»,-ասվում Է հաղորդագրության մեջ:
Հանդիպմանը կմասնակցեն Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Իտալիայի, Կանադայի, Ճապոնիայի եւ ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտի ղեկավարները: Գագաթնաժողովն անցկացվելու Է երեք օր՝ դեկտեմբերի 10-ից մինչեւ 12-ը: Բացի այդ, ճշտում Է բրիտանական ԱԳ նախարարությունը, նաեւ մասնակցելու են ԱՍԵԱՆ-ի երկրների ներկայացուցիչները, «ինչը Մեծ Բրիտանիայի Հնդկա-Խաղաղօվկիանոսյան աճող միտումի նշան Է»: Նախարարները «կքննարկեն մի շարք գլոբալ հարցեր, ներառյալ տնտեսական կայունությունը GOVID-ից հետո, գլոբալ առողջապահությունը եւ մարդու իրավունքները», հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Встреча глав МИД стран G7 состоится в декабре в Великобритании
В декабре в Великобритании пройдет встреча министров иностранных дел стран G7 ("большая семерка"), как передает Арменпресс, об этом сообщило британское внешнеполитическое ведомство.
"В следующем месяце в Великобритании в городе Ливерпуле состоится саммит министров иностранных дел и развития стран G7", - говорится в сообщении.
Во встрече примут участие главы МИД Франции, Германии, Италии, Канады, Японии и ЕС и Госдепартамента США. Саммит будет проходить в течение трех дней - с 10 по 12 декабря.
Кроме того, уточняет британский МИД, также будут участвовать представители стран АСЕАН, "что является признаком растущего Индо-Тихоокеанского уклона Великобритании".
Министры "обсудят ряд глобальных вопросов, включая экономическую устойчивость после COVID, глобальное здравоохранение и права человека".