Հայաստանն ու Ադրբեջանը Գորիս-Կապան ճանապարհին մաքսակետեր կտեղադրեն. Արմեն Գրիգորյան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը Գորիս-Կապան ճանապարհի հատվածում մաքսային և սահմանային հսկողության գործառույթներ իրականացնող կետեր կտեղադրի: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Հանրային հեռուստաընկերության «Լուրեր»-ի թողարկմանն ասել է Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
«Այսօր ադրբեջանական կողմը հայկական կողմին տեղեկացրել է, որ այսօրվանից՝ գիշերը 12-ից սկսած՝ Գորիս-Կապան ճանապարհի հատվածում կիրականացնի սահմանային և մաքսային հսկողության գործառույթ, այսինքն՝ մաքսակետեր կտեղադրի: Հայկական կողմը ևս համապատասխան քայլեր կձեռնարկի։ Այսինքն, ճանապարհի այդ հատվածում ևս կտեղադրի մաքսային և սահմանային հսկողության գործառույթներ իրականացնող կետեր, և այդ աշխատանքները մենք նախապես արդեն սկսել ենք, որպեսզի այդ ուղղությամբ աշխատենք: Բայց քանի որ, ինչպես հայտարարվել է արդեն, պատրաստ է Կապան-Տաթև ճանապարհը, այնտեղից էլ կամ Գորիս, կամ Երևան, կարելի է ասել, անվտանգ շահագործվող ճանապարհ ունենք, այլընտրանքային ճանապարհն այլևս պատրաստ է՝ ինչպես ապրանքներ տեղափոխելու, այնպես էլ այլ տեսակի ցանկացած ավտոմեքենայի համար ճանապարհն օգտագործելի է։ Շատ կարևոր է, որ նոր կառուցված ճանապարհ է», - ասաց Գրիգորյանը։
Նա նշել է, որ վերջին շրջանում կառավարության աշխատանքների արդյունքում Երևան-Կապան ճանապարհը վերջին 15 տարվա ընթացքում լավագույն բարեկարգ ճանապարհն է:
«Կարևոր եմ համարում նշել, որ Գորիս-Կապան ճանապարհին գտնվող համայնքները, այսինքն՝ Շուռնուխ, Որոտան, Ճակատեն համայնքների համար այս պահին ևս ճանապարհային աշխատանքներ են կատարվում, որպեսզի դեպի այս համայնքներ տանող ճանապարհները բարեկարգվեն»,- հայտարարել է Գրիգորյանը՝ նշելով, որ այդ ճանապարհները մոտ ժամանակներս ասֆալտապատվելու են:

Армения и Азербайджан разместят пункты таможенного контроля на дороге Горис-Капан: секретарь Совбеза
Армения разместит пункты таможенного и пограничного контроля на дороге Горис-Капан. Как сообщает Арменпресс, об этом в программе «Новости» Общественного телевидения заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
«Сегодня азербайджанская сторона проинформировала армянскую сторону о том, что с сегодняшнего дня, с 12 часов ночи, будет осуществлять функцию пограничного и таможенного контроля на дороге Горис-Капан, то есть разместит таможенные посты.
Армянская сторона предпримет соответствующие шаги. Т.е. на этом участке дороги будут установлены таможенные и пограничные пункты, и мы заранее начали эту работу, шаги в этом направлении.
Но поскольку, как уже было объявлено, дорога Капан-Татев уже готова, а оттуда, можно сказать, у нас есть безопасная дорога в Горис или в Ереван, т.е. готова альтернативная дорога, которая может быть использована как для перевозки грузов, так и для проезда автомобилей любого типа. Очень важно, что это новая дорога», - сказал Григорян.
Он отметил, что в результате работы правительства дорога Ереван-Капан является самой благоустроенной за последние 15 лет.
«Считаю важным подчеркнуть, что в находящихся на дороге Горис-Капан общинах, то есть в общинах Шурнух, Воротан, Чакатен, в настоящее время ведутся дорожно-строительные работы, чтобы благоустроить ведущие в эти общины дороги», - сказал Григорян, отметив, что эти дороги будут заасфальтированы в ближайшем будущем.