Ֆումիո Կիսիդան վերընտրվեց Ճապոնիայի վարչապետի պաշտոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի խորհրդարանի ստորին պալատի պատգամավորները նոյեմբերի 10-ին կառավարող Լիբերալ-դեմոկրատական կուսակցության (ԼԴԿ) նախագահ Ֆումիո Կիսիդային վերընտրել են երկրի վարչապետի պաշտոնում: Քվեարկությունը հեռարձակվել Է խորհրդարանի կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Կիսիդայի թեկնածության օգտին քվեարկել Է 465 պատգամավորներից 297-ը՝ հիմնականում ԼԴԿ-ից եւ կառավարող կոալիցիայի գծով վերջինիս կրտսեր գործընկեր «Կոմեյտո» կուսակցությունից, որոնք միասին բացարձակ մեծամասնություն ունեն ստորին պալատում: Նրան հետեւող՝ ընդդիմադիր՝ Ճապոնիայի սահմանադրական-դեմոկրատական կուսակցության առաջնորդ Յուկիո Էդանոն ստացել Է 108 ձայն: Վերին պալատում քվեարկության արդյունքներով Կիսիդան հավաքել Է 242 հնարավորից 141 ձայն, իսկ Էդանոն՝ 60:
Դրա հետ մեկտեղ վարչապետին ընտրելիս սորին պալատը գերակայություն ունի վերին պալատի նկատմամբ, եւ հենց այնտեղ քվեարկության արդյունքն Է որոշում կառավարության նոր ղեկավարին: Կիսիդան կառավարող կուսակցության նախագահի պաշտոնն զբաղեցրել Է սեպտեմբերի 29-ին, իսկ հոկտեմբերի 4-ին ընտրվել Է վարչապետ: Նրա վերանշանակումն այդ պաշտոնում ընդունված ընթացակարգ Է խորհրդարանի ստորին պալատի՝ հոկտեմբերի 31-ին կայացած ընտրությունների արդյունքներով: ԼԴԿ-ն դրանից հետո կորցրել Է տեղերի մի մասը, բայց պահապնել Է բացարձակ մեծամասնությունը (465 տեղից 261-ը), հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Фумио Кисида переизбран на пост премьер-министра Японии
Депутаты нижней палаты парламента Японии в среду переизбрали председателя правящей Либерально-демократической партии (ЛДП) Фумио Кисиду на пост премьер-министра страны. Трансляция голосования велась насайтепарламента,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
За кандидатуру Кисиды проголосовали 297 из 465 депутатов в основном от ЛДП и ее младшего партнера по правящей коалиции - партии "Комэйто", которые вместе удерживают абсолютное большинство в нижней палате. Следующий за ним лидер оппозиционной Конституционно-демократической партии Японии Юкио Эдано получил 108 голосов.
По итогам голосования в верхней палате Кисида набрал 141 голос из 242 возможных, а Эдано - 60. Вместе с тем при избрании премьера нижняя палата имеет приоритет над верхней, и именно результат голосования в ней определяет нового главу правительства.
Кисида занял должность председателя правящей партии 29 сентября, а 4 октября был избран премьер-министром. Его переназначение на этом посту является формальной процедурой по итогам состоявшихся 31 октября выборов в нижнюю палату парламента. ЛДП после них потеряла часть мест, но сохранила абсолютное большинство (261 из 465 мест).