ԱՄՆ-ը գոհ Է ռազմավարական կայունության շուրջ ՌԴ-ի հետ երկխոսության ընթացքից. Պետդեպարտամենտ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի վարչակազմը գոհ Է այն բանից, թե ինչպես Է անցնում ռազմավարական կայունության շուրջ Ռուսաստանի հետ երկխոսությունը եւ հույս ունի, որ կկարողանա ապագայում նման գործընթաց սկսել Չինաստանի հետ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսը:
«Մենք Ռուսաստանի հետ ռազմավարական կայունության շուրջ երկխոսություն ենք անցկացնում: Այն կառուցողական Է եւ օգտակար»,-ասել Է նա՝ հանդես գալով նոյեմբերի 4-ին տեղի ունեցած ճեպազրույցում:
Փրայսը նաեւ հույս Է հայտնել, որ ԱՄՆ-ը կկարողանա նման երկխոսություն սկսել Չինաստանի հետ:
Ռազմավարական կայունության հարցերի շուրջ երկխոսության պայմանավորվածությունը Ռուսաստանի եւ Միացյալ Նահանգների նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի եւ Ջո Բայդենի միջեւ ձեռք Է բերվել ժնեւյան հանդիպման ժամանակ, որը տեղի Է ունեցել հուլիսի 16-ին: Այդ ժամանակից ի վեր անցկացվել Է ռազմավարական կայունության եւ սպառազինությունների նկատմամբ վերահսկողության հարցերի շուրջ խորհրդակցությունների երկու փուլ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В госдепе отметили, что США довольны ходом диалога с РФ по стратегической стабильности
Администрация США довольна тем, как проходит диалог с Россией по стратегической стабильности и надеется, что сможет в будущем запустить аналогичный процесс с Китаем, как передает Арменпресс, об этом заявил представитель госдепа Нед Прайс.
"Мы проводим с Россией диалог по стратегической стабильности. Он конструктивен и полезен", - сказал он на брифинге в четверг.
Прайс также выразил надежду, что США смогут начать такой диалог с Китаем.
Договоренность о диалоге по вопросам стратегической стабильности была достигнута на женевской встрече президентов России Владимира Путина и США Джо Байдена 16 июля. С тех пор прошло два раунда совещаний по вопросам стратстабильности и контроля над вооружениями.