Սպորտային պարերի զարգացումը խթանելու համար Երևանում կանցկացվի «Կրիստալ» ակումբի բաց առաջնությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պարի և սպորտային պարերի համահայկական խորհրդի մրցավար, մարզիչ, պրոֆեսիոնալ պարող Ժորա Մխիթարյանը երկրում սպորտային պարերի զարգացմանը նպաստելու նպատակով նախաձեռնել է «Կրիստալ» պարային ակումբի բաց առաջնությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ առաջնությունը կանցկացվի հոկտեմբերի 17-ին «Նեպտուն» համալիրում:
«Արտերկրից հյուրեր 2021-ին չեն լինելու, սակայն մասնակցելու են 150-ից ավելի պարողներ Էջմիածնից, Արմավիրից, Գյումրիից, Ստեփանակերտից, Վանաձորից: Համավարակի պատճառով վարպետության դասեր չեն նախատեսվում»,- նշեց Մխիթարյանն ու հավելեց, որ առաջնությունն ամենամյա է և պարողներին համախմբելու լավագույն միջոցներից է:
Նրա խոսքով՝ նախաձեռնության շրջանակում համագործակցում են Պարի և սպորտային պարերի համահայկական խորհուրդը և Հայաստանի սպորտային պարերի ֆեդերացիան: «Սա պարզապես առաջնություն չէ. այն հնարավորություն է տալիս պարողներին ճանաչելու միմյանց. նրանք և՛ աշխատում են միասին, և՛ դիտում են մեկը մյուսի պարերը, ինչը չափազանց կարևոր է: Առանց մրցույթների և նմանատիպ նախաձեռնությունների պարողները հաճախ չեն հաղորդակցվում, իրենց շրջանակից դուրս չեն գալիս, իսկ այստեղ շփումն ընդլայնվում է»,- շեշտեց Ժորա Մխիթարյանը:
Առաջնության մասնակիցները կարժանանան գավաթների, մեդալների, դիպլոմների: Ժյուրիի անդամները բարձրակարգ մասնագետներ են, որոնք ըստ արժանվույն կգնահատեն յուրաքանչյուրին: Մխիթարյանի հավաստիացմամբ՝ վեց տարում իրենց հաջողվել է այնպես անել, որ «Կրիստալը» սիրվի և սպասված իրադարձություն լինի:
Ժորա Մխիթարյանը վստահեցրեց՝ սպորտային պարերը կրթում են, հղկում, բարձր ճաշակ ու մշակույթ են ձևավորում: Նա հորդորեց հատկապես տղա երեխաների ծնողներին առավել լուրջ վերաբերվել պարարվեստին և նրանց հնարավորություն տալ զբաղվել պրոֆեսիոնալ պարով:

Для развития спортивных танцев в Ереване пройдет Открытый чемпионат клуба «Кристалл»
Судья Всеармянского совета танца и спортивных танцев, тренер, профессиональный танцор Жора Мхитарян с целью содействия развитию спортивных танцев в Армении инициировал Открытый чемпионат танцевального клуба «Кристалл».
Как сообщает «Арменпресс», чемпионат состоится 17 октября в комплексе «Нептун».
«В 2021 году участников из-за рубежа не будет, зато будет более 150 танцоров из Эчмиадзина, Армавира, Гюмри, Степанакерта, Ванадзора. Мастер-классы не планируются из-за эпидемии», - сказал Жора Мхитарян, добавив, что чемпионат будет ежегодным и станет одним из лучших способов сплотить танцоров.
По его словам, в рамках инициативы сотрудничают Всеармянский совет танца и спортивных танцев Армении и Федерация спортивных танцев Армении. «Этот чемпионат позволит танцорам узнать друг друга. Они будут работать вместе, увидят, как танцуют другие, что очень важно. Танцоры без конкурсов и подобных инициатив не общаются, не выходят за рамки своих возможностей, а здесь общение расширится», - подчеркнул Жора Мхитарян.
Участникам чемпионата будут вручены кубки, медали и дипломы. Члены жюри - высококвалифицированные специалисты, которые оценят каждого танцора. По словам Мхитаряна, за шесть лет им удалось популяризировать клуб «Кристалл».
Жора Мхитарян заверил, что спортивные танцы воспитывают, облагораживают, развивают высокий вкус и культуру. Он обратился к родителям мальчиков серьезнее отнестись к танцам и дать им возможность заниматься танцем профессионально.