Ֆիլիպինների նախագահ Դուտերտեն հայտնել է քաղաքականությունից հեռանալու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆիլիպինների նախագահ Ռոդրիգո Դուտերտեն հայտարարել է, որ հեռանում է քաղաքականությունից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Reuters-ը:
Լրատվամիջոցը տեղեկացնում է, որ այդ անակնկալ քայլը ենթադրությունների տեղիք է տվել, թե նա ճանապարհ է բացում իր դստեր համար:
«Այսօր ես հայտարարում եմ քաղաքականությունից հեռանալու մասին»,-ասել է Դուտերտեն:
Ակնկալվել է, որ Դուտերտեն առաջադրվելու է փոխնախագահի պաշտոնում: Նա իրավունք չունի կրկին առաջադրվել նախագահի պաշտոնի համար, քանի որ Սահմանադրությունը սահմանում է նախագահության 6-ամյա ժամկետի սահմանափակում:

Philippine President says he is retiring from politics
YEREVAN, OCTOBER 2, ARMENPRESS. Philippine President Rodrigo Duterte said on Saturday he was retiring from politics, a surprise move that fuelled speculation he was clearing the way for his daughter to run to succeed him, despite her filing for re-election as mayor, Reuters reports.
“Today, I announce my retirement from politics”, Duterte said, accompanying loyalist Senator Christopher "Bong" Go from the ruling PDP-Laban party as he registered to run for vice president in next year's election.
Duterte, 76, had been expected to run for the No. 2 job, a plan which mostFilipinos oppose as violating the spirit of the constitution, which sets a one-term limit for the president to stop power from being abused.