Շվեդիայում չեղարկում են կորոնավիրուսային գրեթե բոլոր սահմանափակումները
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեդիայում սեպտեմբերի 29-ից չեղարկում են գրեթե բոլոր այն սահմանափակումները, որոնք մտցվել Էին COVID-19 կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով. մասնավորապես այժմ կարելի Է առանց սահմանափակումների այցելել սրճարաններ, ռեստորաններ եւ հանրային միջոցառումներ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է The Local հրատարակությունը: The Local-ի տվյալներով՝ չեղարկվում Է հանրային հաստատություններում սեղանների միջեւ հեռավորության պահպանումը, ինչպես նաեւ՝ բարերում եւ ռեստորաններում այցելուների քանակության սահմանափակումը:
Ավելի վաղ անհրաժեշտ Էր, որպեսզի հաստատություններում մարդկանց խմբերը միմյանցից առնվազն մեկ մետր հեռավորություն պահպանեին: Բացի դրանից, հաստատությունում թույլատրվել Է գտնվել ոչ ավելի, քան ութ մարդ: Նաեւ չեղարկվել են միջոցառումների, այդ թվում՝ համերգներ, խոշոր սպորտային իրադարձություններ այցելելու սահմանափակումները: Այժմ միջոցառման գնալու համար հարկավոր չԷ ներկայացնել կորոնավիրուսի թեստի բացասական արդյունք կամ COVID-19-ի դեմ պատվաստման ապացույց: Դրանից առաջ հաստատության ներսում միջոցառմանը մարդկանց առավելագույն թույլատրելի թիվը կազմել Է 300, իսկ բացօդյա՝ 3 հազար մարդ: Բացի դրանից, հանվել են տնից աշխատանք հանձնարարականները, որոնք գործել են 2020 թվականի գարնանից:
Սեպտեմբերի 29-ից աշխատողներին հանձնարարում են աստիճանաբար վերադառնալ իրենց աշխատանքային վայրեր: Դրա հետ մեկտեղ, եթե աշխատողի մոտ հիվանդության ախտանշաններ կան, ապա նա առաջվա պես պետք Է աշխատի տնից եւ COVID-19-ի թեստ հանձնի: Միեւնույն ժամանակ մարդիկ, որոնք պատվաստում չեն ստացել, առաջվա պես պետք Է սոցիալական հեռավորություն պահպանեն այն մարդկանց հետ, որոնք շփման մերձավոր շրջապատից չեն եւ խուսափեն ռիսկի խմբի մարդկանց հետ շփումներից: Շվեդիայում COVID-19-ի համավարակի սկսվելուց ի վեր հայտնաբերվել Է ախտահարման ավելի քան 1,15 միլիոն դեպք, 14,8 հազարը մահացել են: Դրա հետ մեկտեղ գրանցվել Է կորոնավիրուսից ապաքինման 1,1 մլն դեպք, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В Швеции снимают почти все коронавирусные ограничения
В Швеции со среды отменяют почти все меры, введенные из-за пандемии коронавируса COVID-19, в частности теперь можно без ограничений посещать кафе, рестораны и общественные мероприятия, сообщает издание The Local.
По данным The Local, отменяется правило соблюдения дистанции между столиками в общественных заведениях, а также ограничение на допустимое количество посетителей в барах и ресторанах. Ранее группам в заведениях необходимо было соблюдать друг от друга дистанцию не менее метра. Более того, в помещении разрешалось находиться группой не более восьми человек,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Как отмечается, отменили ограничения при посещении мероприятий, в том числе концертов и крупных спортивных событий. Теперь для прохода на мероприятие не нужно предоставить отрицательный результат теста на коронавирус или доказательство вакцинации от COVID-19. До этого максимальное допустимое число людей на мероприятии в помещении составляло 300 человек, а на открытом воздухе - 3 тыс. человек. Также не более 50 человек могли присутствовать на частном мероприятии, организованном в арендованном помещении.
Более того, сняты рекомендации на работу из дома, которые действовали с весны 2020 года. Со среды работникам рекомендуют постепенно возвращаться на свои рабочие места. При этом, в случае, если у работника есть симптомы зоболевания, ему по-прежнему следует работать из дома и сдать тест на COVID-19.
Помимо этого, больше не действуют рекомендации избегать скоплений людей, проводить встречи на улице, а не в помещениях, а также следить за гигиеной рук.
При этом люди, не прошедшие вакцинацию, по-прежнему должны соблюдать социальную дистанцию с людьми не из близкого круга общения и избегать контактов с лицами в группе риска и людьми старше 70 лет. По-прежнему остается в силе и рекомендация оставаться дома, сдавать тесты на коронавирус и избегать контактов в случае появления симптомов COVID-19.
В Швеции с начала пандемии COVID-19 выявили более 1,15 млн заражений, 14,8 тыс. инфицированных скончались. При этом зафиксировано около 1,1 млн случаев выздоровления от коронавируса.