Թալիբները ԱՄՆ-ին մեղադրել Է Աֆղանստանի օդային տարածությունը խախտելու մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Թալիբան» աֆղանական իսլամական շարժումը ԱՄՆ-ին մեղադրել Է Աֆղանստանի օդային տարածությունը խախտելու մեջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հայտարարության մեջ, որը թալիբները տարածել են սեպտեմբերի 29-ի առավոտյան, բովանդակվում Է կոչ «բոլոր երկրներին, հատկապես Միացյալ Նահանգներին, որը վերաբերում Է Աֆղանստանին՝ միջազգային իրավունքների, օրենքների ու պարտավորությունների լույսով եւ փոխադարձ հարգման ու պարտավորությունների հաշվառմամբ՝ բոլոր բացասական հետեւանքները կանխելու համար»:
«Վերջերս մենք տեսել ենք, թե ինչպես Է Միացյալ Նահանգները խախտում բոլոր միջազգային իրավունքները, օրենքներն ու պարտավորությունները Իսլամական Էմիրության (թալիբների կառավարություն) նկատմամբ, երբ Աֆղանստանի սուրբ օդային տարածություն են ներխուժում ԱՄՆ-ի անօդաչուները:
Այդ խախտումներն անհրաժեշտ Է վերացնել եւ կանխել»,-ասվում Է հայտարարության մեջ: Նրանում ընդգծվում Է, որ «Իսլամական Էմիրությունը երկրի հողային տարածության եւ օդային տարածության պահապանն Է»: ԱՄՆ-ի կողմից Աֆղանստանի օդային տարածության խախտման հանգամանքների մասին կոնկրետ տվյալներ հայտարարության մեջ չի ներկայացվում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Талибы заявили о нарушении афганского воздушного пространства дронами США
Афганское исламистское движение "Талибан"(террористическая организация, запрещена в РФ)обвинило США в нарушении воздушного пространства Афганистана,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
В заявлении, которое талибы распространили в среду утром, содержится призыв "ко всем странам, особенно Соединенным Штатам, относиться к Афганистану в свете международных прав, законов и обязательств и с учетом взаимного уважения и обязательств, чтобы предотвратить любые негативные последствия".
"Недавно мы видели, как Соединенные Штаты нарушают все международные права, законы и обязательства перед Исламским Эмиратом(правительство талибов - ИФ), когда в священное воздушное пространство Афганистана вторгаются беспилотники США. Эти нарушения необходимо исправить и предотвратить", - говорится в заявлении.
В нем подчеркивается, что "Исламский Эмират, как единственное юридическое лицо Афганистана, является хранителем земли и воздушного пространства Афганистана".
Конкретных данных об обстоятельствах нарушения воздушного пространства Афганистана со стороны США в заявлении не приводится.