Ֆրանսիայի պատրաստուկային սահմանափակումները ԵԽ-ի փաստաթղթերի դրույթների խախտում են. ՌԴ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Սպուտնիկ V»-ով պատվաստված անձանց տեղաշարժումը սահմանափակելու Փարիզի գործողությունները դժվարացնում են Մոսկվայի աշխատանքը միջազգային կազմակերպություններում, ինչպես նաեւ խախտում են Եվրոպայի խորհրդի փաստաթղթերի դրույթները: Այդ մասին ՌԻԱ Նովոստիին հայտարարել են ԱԳ նախարարությունում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Անցյալ շաբաթ Դաշնային խորհրդի գծով ԵԽԽՎ-ում պատվիրակության անդամ Վլադիմիր Կրուգլիյը հայտնել Է, որ չի կարող ազատորեն տեղաշարժվել Ստրասբուրգում, քանի որ ռուսաստանյան պատրաստուկը չի ճանաչվել ԵՄ-ում: Պետդումայի փոխխոսնակ Պյոտր Տոլստոյի կարծիքով, դա «պատրաստուկային խտրականություն» Է, որի պայմաններում նստաշրջանին կարելի Է միայն հեռավար մասնակցել:
«Ընդունված սահմանափակումները դիտարկում ենք որպես Փարիզի կողմից Եվրոպայի խորհրդի շրջանակներում գործող Արտոնությունների եւ անձեռնմխելիությունների վերաբերյալ գլխավոր համաձայնագրի այն դրույթների խախտում, որոնց համապատասխան ֆրանսիական կողմը պարտավոր Է ապահովել անարգել մուտքը եւ պաշտոնական պատվիրակությունների ներկայությունը»,-մեկնաբանել են ԱԳՆ-ում: Գերատեսչությունում նշել են, որ, «ցավոք, տեղի ունեցողի համար պատասխանատվության բաժինն ընկնում Է նաեւ Եվրոպայի խորհրդի ղեկավարության, նրա քարտուղարության վրա»:
«Մատնանշում ենք նրա պասսիվ, կարելի Է ասել, համաձայնողական դիրքը»,-հավելել են այնտեղ:
Սմոլենսկի հրապարակում կարծում են, որ Ստրասբուրգը պետք Է գործի ավելի ակտիվորեն, ձգտի հասնել այն բանին, որպեսզի ֆրանսիական իշխանությունները չեղարկեն խտրական միջոցները: Նաեւ ԱԳՆ-ում հիշեցրել են, որ Ռուսաստանը Եվրոպայի խորհրդի բյուջեի հինգ հիմնական վճարորդներից մեկն Է եւ «իրավունք ունի իր նկատմամբ հարգալից ու իրավահավասար վերաբերմունք ակնկալել»:

МИД назвал вакцинные ограничения Франции нарушением положения документов СЕ
Действия Парижа по ограничению передвижения вакцинированных "Спутником V" россиян затрудняют работуМосквыв международных организациях, а также нарушают положения документовСовета Европы.Как передает Арменпресс, об этомзаявили РИА Новости в МИД.
На прошлой неделе член делегации в ПАСЕ по линии Совфеда Владимир Круглый сообщил, что не может свободно передвигаться по Страсбургу, так как российский препарат не признан в ЕС. По мнению вице-спикераГосдумыПетра Толстого, это "вакцинная дискриминация", в условиях которой участвовать в сессии можно только дистанционно.
"Рассматриваем введенные ограничения как нарушение Парижем положений действующего в рамках Совета Европы Генерального соглашения о привилегиях и иммунитетах, в соответствии с которым французская сторона обязана обеспечить беспрепятственный въезд и пребывание официальных делегаций ", — прокомментировали в МИД.
В ведомстве указали, что, "к сожалению, доля ответственности за происходящее лежит и на руководстве Совета Европы, его секретариате". "Отмечаем его пассивную, можно сказать, соглашательскую позицию", — добавили там. На Смоленской площади считают, что Страсбург должен действовать активнее, добиваясь от французских властей отмены дискриминационных мер.
Также в МИД напомнили, что Россия — один из пяти основных плательщиков в бюджет Совета Европы и "вправе рассчитывать на уважительное и равноправное к себе отношение".