5,3 մագնիտուդով երկրաշարժ Է տեղի ունեցել Կրետե կղզում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 5,3 մագնիտուդով երկրաշարժ Է տեղի ունեցել Կրետե կղզում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է ԱՄՆ-ի երկրաբանական ծառայությունը (USGS): Երկրաշարժը գրանցվել Է UTC-ի ժամանակով 04:48-ին (Երեւանի ժամանակով 08:48-ին): Էպիկենտրոնը գտնվել Է Արկալոհորիոն քաղաքից դեպի հյուսիս-արեւմուտք չորս կիլոմետր հեռավորության վրա:
Օջախն ընկած Է 10 կիլոմետր խորության վրա: Եվրոպական սեյսմոլոգիական կենտրոնի (ESMC) տվյալներով՝ երկրաշարժի մագնիտուդը կազմել Է 5,2, իսկ դրա Էպիկենտրոնը գտնվել Է Հերակլիոն քաղաքից 21 կիլոմետր դեպի հարավ-արեւելք ընկած շրջանում: Կրետե կղզում սեպտեմբերի 27-ին իշխանությունների գնահատմամբ 5,8 մագնիտուդով երկրաշարժ Է տեղի ունեցել:
Եվրոպական սեյսմոլոգիական կենտրոնը սկզբում հաղորդել Էր 6,5 մագնիտուդով երկրաշարժի մասին, սակայն ավելի ուշ մագնիտուդը ճշտվել եւ իջեցվել Է մինչեւ 6,0: Հունաստանի կլիմայական ճգնաժամի եւ քաղաքացիական պաշտպանության հարցերով զբաղվող նախարարության մամուլի տեղեկագրի համաձայն, երկրաշարժի ժամանակ զոհվել Է առնվազն մեկ մարդ, եւս ինը հոգի վնասվածքներ են ստացել, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

На Крите произошло землетрясение
Землетрясение было зафиксировано в 04.48 по времени UTC (07.48 мск). Эпицентр располагался в четырех километрах к северо-западу от города Аркалохорион. Очаг залегал на глубине 10 километров.
По данным Европейского сейсмологического центра (ESMC), магнитуда землетрясения составляла 5,2, а его эпицентр находился в 18 километрах к юго-востоку от города Ираклион,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
На Крите 27 сентября произошло землетрясение магнитудой 5,8, по оценке властей. Европейский сейсмологический центр изначально сообщил о магнитуде землетрясения 6,5, однако позднее магнитуда была уточнена и понижена до 6,0. Согласно пресс-релизу министерства по вопросам климатического кризиса и гражданской защитыГреции, во время землетрясения погиб по меньшей мере один человек, еще девять получили ранения.