Ֆրանսիան խորհրդատվությունների համար Փարիզ է կանչել ԱՄՆ-ում և Ավստրալիայում իր դեսպաններին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիան խորհրդատվությունների համար անհապաղ հետ է կանչել Միացյալ Նահանգներում և Ավստրալիայում իր դեսպաններին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ֆրանսիական կողմի նման քայլը հաջորդել է երկու երկրների կողմից սեպտեմբերի 15-ին արված հայտարարությանը, համաձայն որի անվտանգության հարցով համագործակցություն է սկսվելու Միացյալ Թագավորության հետ, իսկ պաշտոնական Կանբերան խզել է Փարիզի հետ սուզանավերի մատակարարման պայմանագիրը:
«Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնի հրամանով ես կարգադրել եմ խորհրդատվությունների համար անհապաղ Փարիզ կանչել ԱՄՆ-ում և Ավստրալիայում մեր դեսպաններին: Այս որոշումը պայմանավորված է Ավստրալիայի և ԱՄՆ կողմից սեպտեմբերի 15-ին արված հայտարարությունների լրջության հետ»,- հայտարարել է Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լե Դրիանը:
Նա ընդգծել է, որ դա դաշնակիցների և գործընկերների միջև անթույլատրելի վարքագիծ է:
Ավստրալիան, Մեծ Բրիտանիան և Միացյալ Նահանգները սեպտեմբերի 15-ին հայտարարել են անվտանգության ոլորտում նոր գործընկերություն ստեղծելու՝ AUKUS-ի մասին: Համաձայնագրի շրջանակում Ավստրալիան մտադիր է ամերիկյան տեխնոլոգիաների օգնությամբ կառուցել առնվազն 8 ատոմային սուզանավ, որոնցից առաջիններն արդեն շարքում կլինեն 2036 թվականին, ինչպես նաև հարստացնել սեփական զինված ուժերը ամերիկյան թևավոր հրթիռներով: Այս նպատակով Ավստրալիան խզել է իր պատմության ընթացքում խոշորագույն պաշտպանական համաձայնագիրը՝ կնքված Ֆրանսիայի հետ: Ֆրանսիական կողմը նման քայլերն անվանել է «հարված թիկունքից»:

Франция срочно вызвала в Париж для консультаций своих послов в США и Австралии
Как передает Арменпресс, такой шаг французской стороны последовал за заявлением двух стран от 15 сентября, согласно которому будет начато сотрудничество в сфере безопасности с Соединенным Королевством, а официальная Канберра расторгла договор о поставке подводных лодок с Парижем.
«По распоряжению президента Эммануэля Макрона я приказал немедленно вызвать наших послов в США и Австралии в Париж для консультаций. Это решение вызвано серьезностью заявлений, сделанных Австралией и США 15 сентября», - сказал министр иностранных дел Франции Жан-Ив Ле Дриан.
Он подчеркнул, что подобное поведение между союзниками и партнерами недопустимо.
Австралия, Великобритания и США объявили 15 сентября о запуске нового партнерства в области безопасности - AUKUS.По этому соглашению, Австралия намерена построить не менее восьми атомных подводных лодок с помощью американских технологий, первая из которых будет в строю в 2036 году, а также пополнить свои вооруженные силы крылатыми ракетами США.С этой целью Австралия расторгла крупнейшее в своей истории оборонное соглашение с Францией.Французская сторона назвала такие шаги «ударом в спину».