Դանիայում չեղարկել են վերջին հակաքովիդային սահմանափակումները
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դանիայի իշխանությունները սեպտեմբերի 10-ից չեղարկել են այն բոլոր սահմանափակումները, որոնք մտցվել Էին կորոնավիրուսային վարակի տարածման կապակցությամբ: Այդ մասին հաղորդել Է Դանիայի ռադիոն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Գոյություն ունեցող վերջին սահմանափակումները հանվել են լույս սեպտեմբերի 10-ի գիշերը: Այսպիսով, ավարտվում Է 18 ամիս տեւողությամբ ժամանակաշրջանը, երբ Դանիայում անհրաժեշտ Էր կրել դիմակներ, օգտագործել քովիդ անձնագրեր եւ պահպանել միջոցառումների մասնակիցների թվի սահմանաքանակը»,-ասվում Է հաղորդագրության մեջ: Կորոնավիրուսային վարակն այլեւս երկրում չի համարվում «խիստ վտանգավոր հիվանդություն»: «Բնակչության պատվաստումն արդյունավետ միջոց Է դարձել համաճարակի տարածումը զսպելու համար, ուստի լուրջ հետեւանքների ռիսկը նվազել Է: Այսպիսով, կորոնավիրուսը դադարել Է խնդիր լինել հասարակության մակարդակով»,- ռադիոն մեջբերում Է Ազգային կլինիկայի վարակաբան պրոֆեսոր Ենս Լունդգրենի խոսքը:
Դանիայում առաջին սահմանափակումները մտցվել Էին անցյալ տարվա մարտի 11-ին. սահմանվել Էր դիմակային ռեժիմ, բնականոն կյանքը գործնականում կաթվածահար վիճակում Էր: Սակայն, մասնագետների խոսքով, առայժմ վաղ Է խոսել համավարակի նկատմամբ լիակատար հաղթանակի մասին, քանի որ ժամանակ Է անհրաժեշտ՝ գնահատելու համար, թե ինչպես իրեն կպահի վիրուսը եւ որքանով արդյունավետ կլինի պատվաստումը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Дании отменили последние антиковидные ограничения
Власти Дании с пятницы отменили все ограничения, введенные в связи с распространением коронавирусной инфекции․Как передает Арменпресс, об этом сообщило Датское радио.
"Последние существующие ограничения сняты в ночь на пятницу. Школы все еще могут быть закрыты в случае распространения инфекции. Таким образом, заканчивается период длительностью 18 месяцев, когда вДаниибыло необходимо носить маски, использовать ковид-паспорта и соблюдать лимит на количество участников мероприятий", - говорится в сообщении.
Сама коронавирусная инфекция больше не считается в стране "критически опасным заболеванием". "Вакцинация населения стала эффективным инструментом для сдерживания распространения эпидемии, поэтому риск серьезных последствий снижен. Таким образом, коронавирус перестал быть проблемой на уровне общества", - приводит радио слова профессора-инфекциониста Национальной клиники Йенса Лундгрена.
Первые ограничения в Дании были введены 11 марта прошлого года, когда была закрыта большая часть общества, введен масочный режим, привычная жизнь была практически парализована. Однако, по мнению специалистов, пока рано говорить о полной победе над эпидемией, поскольку необходимо время для того, чтобы оценить, как поведет себя вирус и насколько эффективной окажется вакцинация.