Վրաստանում հատուկ գործողության ընթացքում 18 մարդ Է ձերբակալվել թմրավաճառության կասկածանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լայնածավալ հատուկ գործողություն Է անցկացվել միաժամանակ Թբիլիսիում, Լագոդեխում, Մառնեուլում, Ռուսթավում եւ Բաթումում. ձերբակալվել Է 21 մարդ, որոնցից 18-ը կասկածվում են թմրավաճառության մեջ: Այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարել Է Վրաստանի ՆԳ նախարարության քրեական ոստիկանության կենտրոնական դեպարտամենտի ներկայացուցիչ Բադրի Մչեդլիշվիլին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հետաքննությունը պարզել Է, որ ձերբակալվածները սիստեմատիկ կերպով վաճառել են թմրանյութեր: Ձերբակալելուց առաջ անցկացվել են ստուգիչ գնումներ եւ ամեն ինչ տեսագրվել Է:
ՆԳ նախարարության տեղեկատվության համաձայն, ձերբակալվածներից երեքը եղել են ցրիչներ: Նրանք թմրանյութերը թաքցրել են Թբիլիսիի տարբեր լոկացիաներում՝ անօրինական վաճառքի նպատակով:
Նրանց բնակարանները խուզարկելիս առգրավվել են հատկապես խոշոր չափի տարբեր թմրանյութեր, այդ թվում՝ մինչեւ ութ լիտր նոր հոգեակտիվ նյութ:
Բացի այդ, խուզարկության ընթացքում առգրավվել Է խոշոր գումար:
Քրեական գործ Է հարուցվել «Անօրինական պատրաստում, արտադրություն, ձեռքբերում, պահպանում, տեղափոխում, ուղարկում կամ թմրամիջոցների, դրանց նմանօրինակների, նախորդողների կամ նոր հոգեակտիվ նյութերի իրացում» հոդվածով: Հոդվածը նախատեսում Է 8-ից մինչեւ 20 տարվա ազատազրկում կամ անժամկետ բանտարկություն, հաղորդել Է Sputnik-ը:

Спецоперация в Грузии: по подозрению в наркоторговле задержаны 18 человек
Масштабная спецоперация проведена одновременно в Тбилиси, Лагодехи, Марнеули, Рустави и Батуми, задержан 21 человек, 18 из них подозреваются в наркоторговле, заявил на брифинге представитель Центрального департамента криминальной полиции МВД Грузии Бадри Мчедлишвили, передаетАрменпресссо ссылкой наSputnik.
Следствие установило, что задержанные систематически продавали наркотики. Перед задержанием были произведены контрольные закупки и все записано на видео.
По информации МВД, трое задержанных были курьерами. Они прятали наркотики на разных локациях в Тбилиси с целью незаконной продажи.
При обыске их жилья были изъяты различные наркотические вещества в особо крупном размере, в том числе до восьми литров нового психоактивного вещества.
Кроме того, в ходе обыска была изъята крупная сумма денег.
Уголовное дело возбуждено по статье "Незаконное изготовление, производство, приобретение, хранение, перевозка, пересылка или сбыт наркотических средств, их аналогов, прекурсоров или новых психоактивных веществ". Статья предусматривает лишение свободы сроком от 8 до 20 лет или бессрочное заключение.