Կուրցը եւ Մերկելը քննարկել են ընդհանուր մոտեցումներն Աֆղանստանի նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրիայի կանցլեր Սեբաստիան Կուրցը Գերմանիայից իր պաշտոնակից Անգելա Մերկելի հետ քննարկել Է Եվրամիության համատեղ գործողությունները Աֆղանստանի նկատմամբ: Այդ մասին գրում Է «Պառլամենտսկայա գազետա»-ն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նա հայտարարել Է հանրապետությունում միգրացիոն խնդրի լուծման նկատմամբ ընդհանուր մոտեցում մշակելու անհրաժեշտության մասին:
Կուրցը պատմել Է, որ այդ նպատակների համար Ավստրիան հատկացրել Է 18 միլիոն եվրո:
Կանցլերն ակնկալում Է Աֆղանստանի հետ հարեւան երկրների օգնությունը: «Միեւնույն ժամանակ մենք, ինչպես Եվրոպան, պետք Է հարկ եղած ձեւով պաշտպանենք մեր արտաքին սահմանները եւ համատեղ, միասնական ուժով պայքարենք անօրինական միգրացիայի դեմ»,-հայտարարել Է Կուրցը:
Մերկելն իր հերթին նշել Է, որ Գերմանիան բանակցություններ Է վարում եվրոպական գործընկերների հետ՝ Քաբուլի հետ կանոնավոր շփումներ հաստատելու նպատակով:
«Թալիբան»-ը վերահսկողություն Է հաստատել Աֆղանստանի գրեթե ամբողջ տարածքի նկատմամբ: Միակ չվերահսկվող նահանգը թալիբների համար մնում Է Փանջշերը: Ավելի վաղ ռադիո Sputnik-ը հաղորդել Է, որ Աֆղանստանի դեսպանը բացահայտել Է երկրից նախկին նախագահ Ղանիի փախուստի մանրամասները, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Курц и Меркель обсудили общие подходы в отношении Афганистана
Канцлер АвстрииСебастьян Курцобсудил с коллегой изФРГАнгелой Меркельсовместные действияЕвросоюзав отношенииАфганистана.Как передает Арменпресс, об этомпишет"Парламентская газета".
Он заявил о необходимости выработки общего подхода к решению миграционной проблемы в республике.
Курц рассказал, что на эти целиАвстриявыделила 18 миллионов евро. Канцлер рассчитывает на помощь соседних с Афганистаном стран.
"В то же время мы, какЕвропа, должны должным образом защищать наши внешние границы и совместно, единой силой, бороться с нелегальной миграцией", – заявил Курц.
Меркель в свою очередь отметила, что ФРГ ведет переговоры с европейскими партнерами, чтобы установить регулярные контакты сКабулом.
"Талибан"* установил контроль почти над всей территорией Афганистана. Единственной неподконтрольной провинцией для талибов остается Панджшер.
Ранее радио Sputnikсообщало, что афганский посол раскрыл подробности бегства экс-президента Гани из страны.