Քաբուլի օդանավակայանում ստեղծված իրադրության պատճառով ԱՀԿ-ն չի կարող տեղ հասցնել շուրջ 500 տոննա բժշկական ապրանքներ
«Նրանք պատրաստ են եղել բեռն ընդունել, եւ մենք պատրաստվում Էինք այն ուղարկել Աֆղանստան, որպեսզի տեղ հասցվեր այս շաբաթ: Բայց այժմ օդանավակայանը փակ Է առեւտրային չվերթների համար»,-հայտնել Է կազմակերպության ներկայացուցիչ Ինաս Համամը:
Նրա խոսքով՝ ԱՀԿ-ն կոչ Է անում՝ դատարկ ինքնաթիռները, որոնք Աֆղանստան են թռչում մարդկանց տարհանելու համար, կանգ առնեն Դուբայում եւ վերցնեն աֆղանցիների համար նախատեսված բեռը:
ԱՀԿ-ն փորձում Է Աֆղանստան հասցնել, մասնավորապես, վիրաբուժական սարքավորում եւ սարքավորում՝ մանկական թոքաբորբը բուժելու համար:
Օգոստոսի 23-ին ավելի վաղ ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի՝ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի գործադիր տնօրեն Հենրիետա Ֆորը հաղորդել Է, որ Աֆղանստանի շուրջ 10 միլիոն երեխաներ հումանիտար աջակցության կարիք ունեն:
Ներկայում Քաբուլի օդանավակայանը չի ընդունում առեւտրային չվերթներ, քանի դեռ ԱՄՆ-ը եւ արեւմտյան այլ երկրներ համաքաղաքացիների տարհանում են իրականացնում Աֆղանստանից, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

ВОЗ из-за ситуации в аэропорту Кабула не может доставить около 500 т медтоваров
Во Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) заявили, что не могут доставить в Афганистан около 500 тонн товаров медицинского назначения из-за ограничений в аэропорту Кабула, передает в понедельник "Аль-Джазира", передаетАрменпресссо ссылкой наINTERFAX.RU.
"Они были готовы принять груз, и мы собирались отправить его в Афганистан, чтобы провести доставку на этой неделе. Но теперь аэропорт закрыт для коммерческих рейсов", - сообщила представитель организации Инас Хамам.
По ее словам, ВОЗ призывает пустые самолеты, которые летят в Афганистан для эвакуации людей, сделать остановку в Дубае и забрать предназначенный для афганцев груз.
ВОЗ пытается доставить в Афганистан, в частности, хирургическое оборудование и оборудование для лечения детской пневмонии.
Ранее в понедельник исполнительный директор детского фонда ООН ЮНИСЕФ Генриетта Фор сообщала, что около 10 млн детей в Афганистане нуждаются в гуманитарной поддержке.
На данный момент аэропорт Кабула не принимает коммерческие авиарейсы, пока США и другие западные страны ведут эвакуацию сограждан из Афганистана.