Բաքվի սադրիչ գործողությունների ակնհայտ նպատակն է վտանգել դեէսկալացիայի ջանքերը. ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳՆ-ն խստորեն դատապարտում է ադրբեջանական կողմի՝ Հայաստանի հետ սահմանին օգոստոսի 16-ին և 17-ին իրականացրած սադրիչ գործողությունները, որոնք ակնհայտորեն նպատակ ունեն վտանգելու դեէսկալացիայի ուղղությամբ գործադրվող ջանքերը և խաթարելու տարածաշրջանային անվտանգությունը և խաղաղությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ օգոստոսի 16-ին ադրբեջանական զինված ուժերը սադրիչ գործողություններ են ձեռնարկել Հայաստանի Հանրապետության սահմանամերձ հատվածներում՝ Երասխ բնակավայրի, Սյունիքի մարզի Սև լճի մոտակայքում և Գեղարքունիքի մարզի ուղղությամբ` թիրախավորելով սահմանամերձ համայնքների խաղաղ բնակչությանը: Ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից արձակվող կրակոցները Գեղարքունիքի մարզի Սոթքի հատվածում շարունակվել են նաև օգոստոսի 17-ին:
Բացի այդ, Ադրբեջանի ԶՈՒ իրականացրած հրաձգության հետևանքով օգոստոսի 16-ին դիպուկահարի արձակած կրակոցից Երասխի հատվածում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՀՀ ԶՈՒ զինծառայող Վահան Թաթոսյանը, իսկ Գեղարքունիքի մարզի ուղղությամբ հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից՝ զինծառայող Արման Հակոբյանը: Օգոստոսի 17-ին հրազենային վիրավորում է ստացել ՀՀ ԶՈՒ մեկ զինծառայող։ ՀՀ ԱԳՆ-ն խորին ցավակցություն ու զորակցություն հայտնելով զոհված զինծառայողների ընտանիքների անդամներին և հարազատներին, ինչպես նաև շուտափույթ ապաքինում՝ վիրավոր զինծառայողին, հատկանշական է համարել, որ այս գործողությունները զուգորդվում են Հայաստանի ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության և Արցախի դեմ ուժ կիրառելու վերաբերյալ Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից հնչող սպառնալիքների հետ:
«Խստորեն դատապարտում ենք ադրբեջանական կողմից սադրիչ գործողությունները, որոնք ակնհայտորեն նպատակ ունեն վտանգելու դեէսկալացիայի ուղղությամբ գործադրվող ջանքերը և խաթարելու տարածաշրջանային անվտանգությունը և խաղաղությունը: Դրանք նպատակաուղղված են խոչընդոտելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո խաղաղ բանակցությունների վերսկսումը, ինչպես նաև վիժեցնելու տարածաշրջանային ապաշրջափակման գործընթացը և բոլոր հաղորդակցության միջոցների բացումը»,- շեշտում են ՀՀ ԱԳՆ-ում՝ հավելելով, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հետևողականորեն պաշտպանելու է իր ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը և Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման ու իր հայրենիքում ապրելու իրավունքը:

Очевидная цель провокационных действий Баку - поставить под угрозу усилия по деэскалации. МИД РА
Министерство иностранных дел Республики Армения решительно осуждает провокационные действия азербайджанской стороны на границе с Арменией 16-17 августа, которые явно направлены на то, чтобы поставить под угрозу усилия по деэскалации, подорвать региональную безопасность и мир.
Как передает Арменпресс, об этом говорится в заявлении МИД Республики Армения.
Отмечается, что 16 августа вооруженные силы Азербайджана осуществили провокационные действия в приграничных районах Республики Армения, в районе поселка Ерасх, близ озера Сев лич Сюникской области, в направлении Гегаркуникской области, по гражданскому населению приграничных населенных пунктов.17 августа в районе Сотк Гегаркуникской области продолжились стрельбы азербайджанских вооруженных сил из огнестрельного оружия разного калибра.
Кроме того, 16 августа в районе Ерасха в результате стрельбы ВС Азербайджана снайперским выстрелом был смертельно ранен военнослужащий Вооруженных сил РА Ваан Татосян, а выстрелом противника в направлении Гегаркуникского района - военнослужащий Арман Акопян.17 августа один военнослужащий ВС РА получил огнестрельное ранение.Выражая глубокие соболезнования и поддержку семьям погибших военнослужащих, родственникам, а также скорейшее выздоровление раненого военнослужащего, МИД РА сочло знаменательным, что эти действия сочетаются с угрозами руководства Азербайджана применить силу против суверенитета и территориальной целостности Армении и Арцаха.
«Мы решительно осуждаем провокационные действия Азербайджана, которые явно направлены на то, чтобы поставить под угрозу усилия по деэскалации, подорвать региональную безопасность и мир. Они направлены на препятствование возобновлению мирных переговоров под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ, а также на срыв процесса региональной блокады и открытие всех средств коммуникации», - подчеркнул МИД РА, добавив, что Республика Армения будет последовательно отстаивать свой суверенитет и территориальную целостность и право народа Арцаха на самоопределение и жизни на своей родине».