ԵԽ-ում հայտարարել են Աֆղանստանում «քաղաքական վակուումը լցնելու» Ռուսաստանի պլանների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանի պատգամավորները ԵՄ-ին կոչ են արել նոր ռազմավարություն մշակել Աֆղանստանի շուրջ, հաշվի առնելով այն, որ Ռուսաստանը եւ Չինաստանը «կարող են լցնել քաղաքական վակուումը»: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասվում Է մի խումբ եվրոպացի խորհրդարանականների հայտարարության մեջ:
Օգոստոսի 17-ին կանցկացվի Եվրամիության ԱԳ նախարարությունների ղեկավարների տեսախորհրդաժողովը Աֆղանստանում ստեղծված իրադրության շուրջ, որտեղ նախարարները կփորձեն միասնական դիրքորոշում մշակել այս երկրում կտրուկ Էսկալացիայի ֆոնին:
«Անհրաժեշտ Է, որպեսզի ԵՄ-ն նոր ռազմավարություն մշակի Աֆղանստանի եւ տարածաշրջանի վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով նոր հանգամանքները, հաշվի առնելով այն, որ Ռուսաստանը եւ Չինաստանը արագորեն կփորձեն լցնել քաղաքական վակուումը»,-նշվում Է փաստաթղթում: Մասնավորապես, պատգամավորները կարծում են, որ Պակիստանը, Իրանը եւ Հնդկաստանը «պետք Է կառուցողական դեր խաղան Աֆղանստանում»,-հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В ЕП заявили о планах России "заполнить политический вакуум" в Афганистане
ДепутатыЕвропарламентапризвали ЕС выработать новую стратегию поАфганистанус учетом того, что Россия и Китай "могут заполнить политический вакуум".Как передает Арменпресс, об этом говорится в заявлении группы европейских парламентариев.
Во вторник пройдет видеоконференция глав МИДЕвросоюзапо ситуации в Афганистане, на которой министры попытаются выработать единую позицию на фоне резкой эскалации в этой стране.
"ЕС необходимо разработать новую стратегию по Афганистану и региону с учетом новых обстоятельств, учитывая, что Россия и Китай быстро попытаются заполнить политический вакуум", - указывается в документе. В частности, депутаты считают, чтоПакистан, Иран и Индия "должны сыграть конструктивную роль в Афганистане".