Աֆղանստանում իրենց տները հարկադրված լքել է շուրջ 400 հազար մարդ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ֆաբիա Մանտուն հայտարարել է, որ 2021 թվականի սկզբից մինչ օրս Աֆղանստանում իրենց տները հարկադրված լքել է շուրջ 400 հազար մարդ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը՝ Ֆաբիա Մանտուն կոչ է արել Աֆղանստանի հարևան երկրներին ՝ չփակել սահմանները զինված հակամարտությունից փախչող աֆղանների համար:
Նա հավելել է, որ 2020 թվականի վերջի դրությամբ երկրում եղել է 2,9 միլիոն ներքին տեղահանված քաղաքացի:
Ըստ տարբեր տվյալների՝ հիմնականում աֆղան փախստականները տեղափոխվում են Իրան, Պակիստան, Գերմանիա, Թուրքիա, Շվեդիա և այլ երկրներ: Օրինակ՝ 2001 թվականից ի վեր Իրան է տեղափոխվել 3.3 միլիոն աֆղան, իսկ Պակիստան՝ 1.4 միլիոն աֆղան: Վերջին իրադարձություններից հետո դեպի այդ երկրներ աֆղանների հոսքը ավելացել է:
Աֆղանստանի ազգային հաշտեցման բարձրագույն խորհրդի նախագահ Աբդուլա Աբդուլան խաղաղ կարգավորման ծրագիր է ներկայացրել Դոհայում ընդլայնված «եռյակի»՝ Ռուսաստանի, Միացյալ Նահանգների, Չինաստանի, Պակիստանի և «Թալիբանի» ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը:Հանդիպման ընթացքում Աբդուլան ասել է, որ «Թալիբանի» հետ քաղաքական համաձայնության հասնելու գործընթացը արագացնելու համար անհրաժեշտ է այլ երկրների միջնորդությունը:

В Афганистане около 400 тысяч человек были вынуждены покинуть свои дома
Официальный представитель Верховного комиссара ООН по делам беженцев Фабия Манту заявила, что с начала 2021 года около 400.000 человек были вынуждены покинуть свои дома в Афганистане.
Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, Фабия Манту призвала соседние с Афганистаном страны не закрывать границы для афганцев, спасающихся от вооруженного конфликта.
Она добавила, что по состоянию на конец 2020 года в стране было 2,9 миллиона внутренне перемещенных лиц.
По разным данным, в основном афганские беженцы переправляются в Иран, Пакистан, Германию, Турцию, Швецию и другие страны.Например, с 2001 года 3,3 миллиона афганцев перевшли в Иран и 1,4 миллиона - в Пакистан.После недавних событий поток афганцев в эти страны увеличился.
Президент Высшего совета национального примирения Афганистана Абдулла Абдулла представил план мирного урегулирования в Дохе во время встречи с представителями расширенной «тройки» - России, США, Китая, Пакистана и «Талибана».В ходе встречи Абдулла сказал, что необходимо посредничество других стран для ускорения процесса достижения политического соглашения с талибами.