Թալիբները հայտարարել են Աֆղանստանում իրադրության լուծման խաղաղ մոտեցման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Թալիբան» շարժման պատվիրակությունը Աֆղանստանի հարցերով ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Զամիր Քաբուլովին հայտարարել Է Աֆղանստանում իրադրության խաղաղ լուծմանը հավատարմության մասին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Քատարում շարժման քաղաքական գրասենյակի ներկայացուցիչ Սուհեյլ Շահինը:
Ավելի վաղ թալիբների ներկայացուցիչ Մուհամեդ Նայիմը հայտարարել Է, որ Քաբուլովը հանդիպում Է անցկացրել Քատարում շարժման քաղաքական գրասենյակի տնօրեն մոլլա Բարադար Ախուդի հետ:
«Քաղաքական գրասենյակի («Թալիբան»-ի) ղեկավար մոլլա Բարադար Ախուդը եւ նրան ուղեկցող պաատվիրակությունը հանդիպում Է ունեցել Աֆղանստանի գծով Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Զամիր Քաբուլովի հետ: ԱԻԷ-ի (Աֆղանստանի իսլամական Էմիրություն, թալիբների կառավարչական համակարգի ինքնանունը) պատվիրակությունը վերստին հայտարարել Է խաղաղ լուծմանը հավատարմության մասին, ասելով, որ իրենց գերակայությունը խնդիրները բանակցությունների միջոցով լուծելն Է, սակայն մյուս կողմերը չպետք Է խոչընդոտներ ստեղծեն»,-Twitter-ում գրել Է Շահինը:
Քատարի մայրաքաղաքում Աֆղանստանի շուրջ բանակցություններ են անցկացվում «Թալիբան» շարժման, աֆղանական պատվիրակությունների եւ Ռուսաստանի, Չինաստանի, ԱՄՆ-ի ու Պակիստանի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Աֆղանստանում առաջին տարին չԷ, որ շարունակվում Է կառավարական ուժերի դիմակայությունը «Թալիբան» արմատական շարժման հետ, որն ավելի վաղ, ըստ վերջին տվյալների, վերահսկում Էր երկրի գյուղական եւ սահմանային շրջանները եւ հարձակում ծավալում խոշոր քաղաքների վրա: Էսկալացիան տեղի Է ունենում ամերիկյան զորքերի դուրսբերման ֆոնին, որը ՌԴ ԱԳ նախարարը համարել Է Վաշինգտոնի առաքելության ձախողման ընդունում Աֆղանստանում:
Թալիբներն օգոստոսի 6-ին հայտարարել են, որ գրավել են Զարանջ քաղաքը՝ Աֆղանստանի հարավարեւմտյան Նիմրոզ նահանգի վարչական կենտրոնը: Զարանջը 2016 թվականից դարձել Է Աֆղանստանի նահանգի առաջին մայրաքաղաքի, որը վերցրել են թալիբները: Դրանից հետո նրանք հայտարարել են, որ վերցրել են երկրի 34 նահանգներից եւս ութի վարչական կենտրոնները, այդ թվում Կուդուզ քաղաքը, որը գտնվում Է Տաջիկստանի մերձակա սահմանային անցումից 60 կիլոմետր հեռավորության վրա: Պաշտոնական Քաբուլը հերքել Է Կունդուզի նկատմամբ վերահսկողությունը կորցնելու մասին հաղորդագրությունները, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Талибы заявили о мирном подходе к решению ситуации в Афганистане
Делегация движения "Талибан"* заявила спецпредставителю президента РФ по АфганистануЗамиру Кабуловуо приверженности мирному решению ситуации вАфганистане, сообщил официальный представитель политофиса движения в КатареСухейл Шахин.
Ранее представитель талибов Мухаммед Наим заявил, чтоКабуловпровел встречу с директором политофиса движения в Катаре муллой Барадаром Ахундом, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Глава политического офиса ("Талибана* - ред.) мулла Барадар Ахунд и сопровождавшая его делегация встретилась со специальным представителем президента Российской Федерации по Афганистану Замиром Кабуловым ... Делегация ИЭА ("Исламского Эмирата Афганистан", самоназвание управленческой системы талибов – ред.) вновь заявила о приверженности мирному решению, сказав, что наш приоритет - решать проблемы через переговоры, однако другие стороны не должны создавать препятствия", - написал Шахин вTwitter.
В столице Катара проходят переговоры по Афганистану с участием движения "Талибан"*, афганских делегаций и представителейРоссии, Китая, США иПакистана.
В Афганистане не первый год продолжается противостояние правительственных сил с талибами, которые в последние месяцы овладели значительными территориями в сельских и пограничных районах и развернули наступление на крупные города. Эскалация происходит на фоне вывода американских войск, который МИД РФ назвал признанием провала миссииВашингтонав Афганистане.
Талибы 6 августа заявили, что захватили город Зарандж, административный центр провинции Нимроз на юго-западе Афганистана. Зарандж стал первой с 2016 года столицей провинции в Афганистане, которую взяли талибы. После этого они заявили, что заняли административные центры еще восьми из 34 провинций Афганистана, в том числе городКундузв 60 километрах от ближайшего погранперехода вТаджикистан.
По мнению ряда западных СМИ, переход города Кундуз под контроль мятежников может означать перелом в развитии ситуации в Афганистане. При этом официальный Кабул опроверг информацию о потере контроля над Кундузом. В МИД РФ заявили, что наступление талибов в Афганистане продолжается, но уМосквынет информации о том, что они взяли Кундуз. Кроме того, афганские военные сообщили, что вернули контроль над административным центром одной из провинций.