Պենտագոնը մտադիր է մինչեւ սեպտեմբերի 15-ը պարտադիր պատվաստում սահմանել բոլոր զինվորականների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պենտագոնը մտադիր Է մինչեւ սեպտեմբերի 15-ը COVID-19 կորոնավիրուսի դեմ պարտադիր պատվաստում սահմանել ամերիկյան զինված ուժերի բոլոր ծառայողների համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդում Է Associated Press (AP) գործակալությունը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարարության ղեկավար Լլոյդ Օսթինի ծառայողական նամակը:
«Ես ձգտելու եմ հասնել այն բանին, որպեսզի նախագահը սեպտեմբերի կեսերից ոչ ուշ հավանություն տա պարտադիր պատվաստմանը»,-գործակալությունը մեջբերումներ Է անում զինվորականներին ուղղված Լլոյդի ուղերձից: Բացի այդ, Օսթինը նշել Է, որ ռազմական կառույցներում մի քանի մարդ Է լինելու այն բանի համար, որպեսզի նախապատրաստի եւ որոշի, թե պատվաստանյութերի ինչ քանակություն Է անհրաժեշտ բանակին եւ այդ պատրադիր պատվաստումն ինչ ձեւով Է սահմանվելու: Դրա հետ մեկտեղ փաստաթղթում նշվում Է, որ մինչեւ դիրեկտիվների ուժի մեջ մտնելը Պենտագոնը կհետեւի ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենի՝ դաշնային այն բոլոր աշխատողների համար սահմանափակումների մասին հրամանագրին, որոնք պատվաստում չեն ստացել:
Մասնավորապես, պատվաստում չստացած անձինք պետք Է դիմակ կրեն եւ պահպանեն սոցիալական հեռավորությունը: Դեռ ավելին, կսահմանափակեն նրանց ծառայողական ուղեւորություններն արտասահման: Ինչպես նշվում Է, ԱՄՆ-ի զինվորականները կախված այն բանից, թե որտեղ են նրանք ծառայություն կրում, Պենտագոնի պահանջների համաձայն, պետք Է մինչեւ 17 տարբեր ներարկումներ անեն: Ինչպես հաղորդում Է AP-ն, վկայակոչելով Պենտագոնի տվյալները, ավելի քան 1 միլիոն զինվորականներ արդեն անցել են կորոնավիրուսի դեմ լրիվ պատվաստումը, շուրջ 237 հազարն ստացել Է պատվաստանյութի առնվազն մեկ չափաբաժինը:
Ռազմածովային ուժերում հաղորդել են, որ գործող նավաստիների եւ պահեստայինների 74 տոկոսից ավելին ստացել Է COVID-19-ի դեմ առնվազն մեկ ներարկում: Ռազմաօդային ուժերի գործող ծառայողների ավելի քան 65 տոկոսը եւ պահեստայինների 60 տոկոսը մասնակիորեն Է ստացել պատվաստանյութը: ԱՄՆ-ի բանակում պատվաստվածների թիվը կազմում Է շուրջ 50 տոկոս, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Пентагон намерен к 15 сентября ввести обязательную вакцинацию для всех военных
Пентагон намерен к 15 сентября ввести обязательную вакцинацию от коронавируса COVID-19 для всех служащих американских вооруженных сил.Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Associated Press со ссылкой на служебное письмо главы Минобороны США Ллойда Остина.
"Я буду добиваться одобрения президента на то, чтобы сделать вакцинацию обязательной не позднее середины сентября", - приводит агентство выдержки из обращения Ллойда к военным.
Помимо этого, Остин отметил, что в военных структурах будет несколько человек для того, чтобы подготовить и определить, какое количество вакцин необходимо армии и каким образом эта обязательная вакцинация будет введена.
При этом в документе отмечается, что до вступления директивы в силу Пентагон будет следовать указу президента США Джо Байдена об ограничениях для любых федеральных работников, которые не прошли вакцинацию. В частности, не привитые должны носить маски и соблюдать социальную дистанцию. Более того, им ограничивают служебные поездки заграницу.
Как отмечается, американские военные, в зависимости от того, где они несут службу, согласно требованиям Пентагона, должны сделать до 17 различных прививок.
Как сообщает AP, ссылаясь на данные Пентагона, более 1 млн военных уже прошли полную вакцинацию от коронавируса, около 237 тыс. получили как минимум одну дозу вакцины. В ВМС сообщили, что более 74% действующих моряков и резервистов сделали как минимум одну прививку от COVID-19. В ВВС более 65% действующих служащих и 60% резервистов частично прошли вакцинацию. Число привитых в армии США составляет около 50%.