«Թալիբան» շարժման զինյալները գրավել են Աֆղանստանի Սամանգանի նահանգի կենտրոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Թալիբան»շարժման զինյալներն օգոստոսի 9-ին հայտարարել են Այբաք քաղաքը՝ Աֆղանստանի հյուսի Սամանգանի նահանգի վարչական կենտրոնը, գրավելու մասին: Ինչպես տեղեկացնում Է «Ամենպրես»-ը, այդ մասին հաղորդել Է Al Arabiya հեռուստաալիքը:
Դա վեցերորդ նահանգային կենտրոնն Է, որը թալբները գրավել են վերջին օրերին: Ավելի վաղ, ինչպես հաղորդել Է IRNA գործակալությունը, նրանք վերահսկողություն են հաստատել Ջաուզջանի, Սարի Փուլի, Քունդուզի, Նիմրոզի եւ Թախարի նահանգների կենտրոնների նկատմամբ: Վկայակոչելով փախստականների գործերով Աֆղանստանի նախկին նախարար Սայիդ Հուսեյն Ալեմի Բալխիի տվյալները՝ գործակալությունը նշում Է, որ ընդամենը «Թալիբանի» իշխանության ներքո Է գտնվում 120 քաղաք: Այս դրության հիմնական պատճառները նա համարում Է միջազգային կոալիցիայի զորքերի դուրսբերումը, հինգերորդ զորասյան առկայությունը, ինչպես նաեւ «Թալիբան» շարժման աջակցությունը պակիստանյան ահաբեկչական խմբավորումների կողմից:
Ապրիլի 14-ին ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել Է Աֆղանստանում գործողությունն ավարտելու՝ իր որոշմման մասին, որը դարձել Է ամենաերկարատեւ արտասահմանյան ռազմարշավն ամերիկյան պատմության մեջ: Այդ ֆոնին իսլամական հանրապետւթյունում դիտվում Է անվտանգության բնագավառում իրադրության վատթարացում՝ կապված այն բանի հետ, որ «Թալիբան» արմատական շարժման կողմնակիցները սաստկացնում են մի շարք ուղղություններով հարձակման տեմպերը: Հուլիսի սկզբին թալիբները վերահսկողության տակ են վերցրել շրջանները հինգ երկրների՝ Իրանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի, Չինաստանի եւ Պակիստանի հետ սահմանների երկայնքով հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Боевики движения "Талибан" захватили центр провинции Саманган в Афганистане
Боевики движения "Талибан" (запрещено в РФ) заявили в понедельник о захвате города Айбак - административного центра провинции Саманган на севере Афганистана. Об этом сообщил телеканалAlArabiya.
Это шестой провинциальный центр, захваченный талибами за последние дни. Ранее, как сообщило агентствоIRNA, они установили контроль над центрами провинций Джаузджан, Сари-Пуль, Кундуз, Нимроз и Тахар. Со ссылкой на данные бывшего афганского министра по делам беженцев Саида Хусейна Алеми Балхи агентство отмечает, что всего под властью "Талибана"120 городов. Основными причинами такого положения он называет вывод войск международной коалиции, наличие пятой колонны, а также поддержку движению "Талибан" со стороны пакистанских террористических группировок,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
14 апреля президент США Джо Байден объявил о своем решении завершить операцию в Афганистане, ставшую самой продолжительной зарубежной военной кампанией в американской истории. На этом фоне в исламской республике наблюдается ухудшение ситуации в области безопасности, связанное с тем, что "Талибан" наращивает темпы наступления по ряду направлений. В начале июля талибы взяли под контроль районы вдоль границ с пятью странами - Ираном, Таджикистаном, Туркменией, КНР и Пакистаном.