Թալիբների հարձակումը չի փոխել Աֆղանստանից զորքերը դուրս բերելու Բայդենի պլանը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Թալիբան» ահաբեկչական շարժման ռազմական հաջողություններն Աֆղանստանում չեն փոխել այս երկրից ամերիկյան զորքերը դուրս բերելու ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենի պլանները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է The New York Times-ը՝ վկայակոչելով Միացյալ Նահանգների վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյաների:
Գործակալության զրուցակցի խոսքով՝ օգոստոսի 8-ին Պենտագոնի պաշտոնյաները հեռախոսով զեկուցել են Կունդուզի նահանգում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին, բայց դա չի ազդել Բայդենի որոշման վրա:
Ինչպես նշում Է The New York Times-ը, հուլիս ամսին Բայդենը հայտարարել Էր, որ Միացյալ Նահանգները շատ բան են արել, որպեսզի Աֆղանստանի կառավարական ուժերը կարողանան ինքնուրույն պաշտպանվել թալիբներից: Դրա հետ մեկտեղ անցյալ շաբաթ «Թալիբան»-ը հայտարարել Է մի քանի նահանգների կենտրոնները գրավելու մասին:
Նախօրյակին թալիբները վերցրել են միանգամից երեք նահանգների՝ Թահարի, Սարի-Փուլի եւ Կունդուզի, կենտրոնները: Իրադրությունն Աֆղանստանում լրջորեն բարդացել Է ԱՄՆ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի գծով նրա դաշնակիցների զորքերը երկրից դուրս բերելու ֆոնին: «Թալիբան» ահաբեկչական շարժումն արդեն վերահսկում Է Աֆղանստանի տարածքի մեծ մասը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Наступление талибов не изменило план Байдена по выводу войск из Афганистана
Военные успехи террористического движения "Талибан" (запрещено в РФ) в Афганистане не изменили планов президента США Джо Байдена по выводу американских войск из страны.Как передает Арменпресс, об этом сообщаетThe New York Timesсо ссылкой на высокопоставленного чиновника в администрации США.
По словам собеседника агентства, в воскресенье чиновники Пентагона докладывали по телефону о событиях в провинции Кундуз, но это не повлияло на решение Байдена.
Как отмечает The New York Times, в июле Байден заявлял, что Соединенные Штаты сделали более чем достаточно, чтобы афганские правительственные силы могли защищаться от талибов самостоятельно. При этом на прошлой неделе "Талибан" заявил о захвате нескольких провинциальных центров.
Накануне талибы захватили центрысразу трех провинций- Тахар, Сари-Пуль и Кундуз.
Ситуация в Афганистане серьезно осложнилась на фоне вывода войск США и их союзников по НАТО из страны. Террористическое движение "Талибан" уже контролирует большую часть территории Афганистана.