Մակրոնը Փաշինյանին հայտնել է Հայաստանին 200 հազար չափաբաժին պատվաստանյութ տրամադրելու որոշման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Ֆրանսիայի նախագահը Նիկոլ Փաշինյանին շնորհավորել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնին նշանակվելու կապակցությամբ և բարձր գնահատել երկրում ժողովրդավարական գործընթացների անխափան իրականացումը: Ֆրանսիայի նախագահը հայտնել է Հայաստանին 200 հազար չափաբաժին պատվաստանյութ տրամադրելու որոշման մասին: Վարչապետ Փաշինյանը նախագահ Մակրոնին իր երախտագիտությունն է հայտնել այս առթիվ:
«ՀՀ վարչապետը տեղեկատվություն է տրամադրել Ադրբեջանի կողմից սահմանային վերջին սադրանքների, ինչպես նաև Ադրբեջանի ագրեսիվ հռետորաբանության վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ դրանց նպատակն է ապակայունացնել իրավիճակը տարածաշրջանում: Նա նաև անթույլատրելի է համարել հայ գերիների նկատմամբ Ադրբեջանում տեղի ունեցող շինծու դատավարությունները:
Նախագահ Մակրոնը հույժ կարևորել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանագծումն ու սահմանազատումը: Համաձայնելով այս մտքին՝ ՀՀ վարչապետն ընդգծել է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանազատում ու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը որևէ կերպ խաչաձևվող գործընթացներ չեն: Նա կրկնել է սահմանի երկայնքով ՀԱՊԿ դիտորդական առաքելություն տեղակայելու, կամ նման որոշման անհնարինության դեպքում՝ որպես այլընտրանք, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների դիտորդական առաքելության տեղակայման առաջարկությունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են, որ Ֆրանսիայի նախագահը վերահաստատել է իր պատրաստակամությունը՝ շարունակելու հետևողական ջանքեր գործադրել տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ:
Ըստ աղբյուրի՝ ՀՀ վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ տարածաշրջանային համատեքստ ունեցող նախաձեռնություններն ու քայլերը կարող են հաջողության հասնել, եթե դրանք արժանանում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բոլոր համանախագահող երկրների հավանությանը: Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է նաև, որ Հայաստանի կառավարությունը ողջունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ նոյեմբերի 9-ին հաջորդած հայտարարությունները, այդ թվում՝ բանակցային գործընթացը վերականգնելու ուղղությամբ և պատրաստ է լիարժեք ներգրավվել բանակցային գործընթացում:

Macron informs Pashinyan about decision on providing Armenia with 200 thousand doses of COVID-19 vaccine
YEREVAN, AUGUST 3, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan held a phone conversation with French President Emmanuel Macron.
As ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister, the French President congratulated Nikol Pashinyan on being appointed Prime Minister of Armenia and saluted the uninterrupted implementation of democratic processes in the country. Macron informed Pashinyan about the decision to provide Armenia with 200 thousand of does of COVID-19 vaccines. PM Pashinyan expressed gratitude to Macron for that.
The Prime Minister of Armenia provided information on the recent border provocations by Azerbaijan, as well as Azerbaijan's aggressive rhetoric, emphasizing that their purpose is to destabilize the situation in the region. He also considered inadmissible the trials based on trumped up charges of Armenian captives in Azerbaijan.
President Macron strongly highlighted the demarcation and delimitation between Armenia and Azerbaijan. Agreeing with this idea, the Armenian Prime Minister stressed that the Armenian-Azerbaijani border and the settlement of the Nagorno Karabakh conflict are not intersecting processes. He reiterated the proposal to deploy a CSTO observation mission along the border, or in case of impossibility of such a decision, as an alternative, the deployment of an observation mission of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries.
The French President reaffirmed his readiness to continue consistent efforts aimed at the establishment of lasting peace in the region.
PM Pashinyan expressed confidence that the regional initiatives and steps can succeed if they are approved by all the OSCE Minsk Group Co-Chair countries. Prime Minister Pashinyan stressed that the Armenian government welcomed the statements made by the OSCE Minsk Group Co-Chairs following November 9, including in the direction of resumption of the negotiation process, and is ready to be fully involved in the negotiation process.