COVID-19-ով վարակվածների թիվն աշխարհում մոտեցել Է 199 միլիոնի
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: COVID-19 կորոնավիրուսով վարակման գրանցված դեպքերի թիվն աշխարհում օգոստոսի 3-ի առավոտվա դրությամբ կազմել Է 198 միլիոն 933 հազար 145: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում են վերջին տվյալները: Վիրուսի տարածման սկզբից ի վեր COVID-19-ի հետ կապված հիվանդությունների զոհերի թիվը հասել Է 4 միլիոն 236 հազար 469 մարդու:
COVID-19-ով վարակման ավելի քան 15 մլն դեպք գրանցած երկրների թվում են՝ ԱՄՆ-ը, Հնդկաստանը եւ Բրազիլիան: Վարակվածների եւ մահացածների թվով առաջատարը մնում Է ԱՄՆ-ը, որտեղ միագումար հայտնաբերվել Է 35 միլիոն 131 հազար 438 COVID-19-ով ախտահարված, իսկ մահացածների թիվը հասել Է մինչեւ 613 հազար 679-ի: Վարակվածների թվով երկրորդ հորիզոնականն զբաղեցնում Է Հնդկաստանը, որտեղ COVID-19-ի հաստատված դեպքերի թվաքանակը հասել Է 31 միլիոն 726 հազար 507-ի, իսկ վարակման հետեւանքներից մահացածների ընդհանուր թիվը երկրում կազմել Է 425 հազար 195:
Աշխարհում ախտահարվածների թվով երրորդ տեղում գտնվում Է Բրազիլիան, որտեղ համավարակի ժամանակաշրջանում գրանցվել Է 19 միլիոն 953 հազար 501 հիվանդ, մահացել Է 557 հազար 223 մարդ: Worldometer պորտալի տվյալներով, որը մասնագիտանում Է համաշխարհային կարեւորագույն իրադարձությունների վիճակագրության բնագավառում, մահացության գործակիցը մոլորակի 1 մլն բնակչության համար օգոստոսի 3-ի առավոտվա դրությամբ կազմել Է 545,2: ԱՄՆ-ում 1 մլն բնակչության հաշվով մահացել Է 1891, Հնդկաստանում՝ 305, Բրազիլիայում՝ 2602 մարդ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Число заразившихся COVID-19 в мире приблизилось к 199 млн
Число зарегистрированных случаев заражения коронавирусом COVID-19 в мире на утро вторника составило 198 933 145, сообщил американский университет Джонса Хопкинса.
С начала распространения вируса число жертв связанных с COVID-19 заболеваний достигло 4 236 469 человек.
В число стран с более чем 15 млн случаев заражения COVID-19 входят США, Индия и Бразилия,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Лидером по числу заразившихся и скончавшихся остаютсяСША, где выявлено суммарно 35 131 438 инфицированных COVID-19, а число скончавшихся выросло до 613 679.
Второе место по числу заразившихся занимаетИндия, где количество подтвержденных случаев COVID-19 достигло 31 726 507, а общее число умерших от последствий заражения вирусом в стране составило 425 195.
На третьей позиции в мире по числу инфицированных находитсяБразилия, где за время пандемии зарегистрирован 19 953 501 заболевший, умерло 557 223 человека.
По данным портала Worldometer, который специализируется на статистике по важнейшим мировым событиям, коэффициент смертности на 1 млн населения планеты составил на утро вторника 545,2. В США на 1 млн жителей скончалось 1 891 человек, в Индии - 305, Бразилии - 2 602.