ԱՄՀ-ն ռեկորդային 650 մլրդ դոլար կհատկացնի համաշխարհային տնտեսության վերականգնման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արժույթի միջազգային հիմնադրամն (ԱՄՀ) օգոստոսի 2-ին հավանություն Է տվել 456 մլրդ դոլար ծավալով փոխառության հատուկ իրավունքների (SDR, ԱՀԿ-ի հաշվարկային միավոր) հատկացմանը COVID-19-ի համավարակի հարուցած ճգնաժամի պայմաններում համաշխարհային տնտեսության վերականգնման համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվում Է ԱՄՀ-ի կայքում:
«Սա պատմական որոշում Է. SDR-ի խոշորագույն բաշխումը ԱՄՀ-ի պատմության մեջ եւ գլոբալ տնտեսության խթանում աննախադեպ ճգնաժամի ժամանակ: SDR-ի բաշխումն օգուտ կբերի բոլոր անդամներին, թույլ կտա բավարարել երկարաժամկետ գլոբալ պահանջը ռեզերվներում, կամրապնդի վստահությունը եւ կնպաստի համաշխարհային տնտեսության հաստատուն ու կայուն լինելուն»,-հայտարարել Է ԱՄՀ-ի կարգադրիչ տնօրեն Քրիստալինա Գեորգիեւան:
Միջոցների բաշխման մասին որոշումն ուժի մեջ կմտնի 2021 թվականի օգոստոսի 23-ին, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

МВФ выделит рекордные $650 млрд на восстановление мировой экономики
Международный валютный фонд (МВФ) в понедельник одобрил выделение специальных прав заимствования (SDR, расчетная единица МВФ) объемом 456 млрд (эквивалентно $650 млрд) на восстановление мировой экономики в условиях кризиса, вызванного пандемией COVID-19,сообщаетсяна сайте МВФ.
"Это историческое решение - крупнейшее распределениеSDRв истории МВФ и стимуляция глобальной экономики во время беспрецедентного кризиса. РаспределениеSDRпринесет пользу всем членам, позволит удовлетворить долгосрочную глобальную потребность в резервах, укрепит доверие и будет способствовать устойчивости и стабильности мировой экономики", - заявиладиректор-распорядитель МВФ Кристалина Георгиева,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.